arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

MOLITVA ZA SABORCE SVETOG DIMITRIJA

Tradicionalno, na Mitrovske zadušnice, u subotu je u crkvi Svetog Save na Vračaru služen pomen za poginule borce Nevesinjske brigade i ostalih jedinica Vojske Republike Srpske.

Služenje pomena organizuje Udruženje Nevesinjaca u Beogradu, a povodom obilježavanja Mitrovdanskih bitaka koje je vodila Nevesinjska brigada 1992. i 1994. godine.

Pomen su služili sveštenici Radivoje Panić i Lazar Manigoda. Pored članova Udruženja Nevesinjaca u Beogradu, službi je prisustvovao ratni predsjednik Vlade Republike Srpske Dušan Kozić, narodni poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije Milimir Vujadinović i Slavenko Unković, predsjednici zavičajnih hercegovačkih udruženja u Beogradu: Trebinjaca, Žarko Ratković; Gačana, Slobodan Boban Drašković; Kalinovčana, Spasoje Đogo, te oficiri i borci Nevesinjske brigade i Hercegovačkog korpusa.

Sveštenik Manigoda je u prigodnoj besjedi istakao da je Nevesinjska brigada u znamenitim Mitrovdanskim bitkama odbranila Nevesinje i Hercegovinu, kao što su to činile i ostale jedinice Vojske Republike Srpske na svojim borbenim položajima.
„U svim bitkama borci i njihovi komandanti su ispoljili ljubav prema svojoj zemlji i prema svom narodu, boreći se, kako to narodna pjesma kaže, za krst časni i slobodu zlatnu“, naglasio je Manigoda.

U ime Udruženja Nevesinjaca u Beogradu prisutnima se obratio Zoran Janjić, predsjednik Izvršnog odbora. Osvrćući se na istorijsku vrijednost Mitrovdanskih bitaka, Janjić je naglasio da uvijek i iznova treba isticati činjenicu da su one izvojevane u odbrani.

„Naši ratni neprijatelji su nas Srbe iz Hercegovine i Bosne, kao i iz Dalmacije, Like, Korduna, Slavonije, Baranje… oklevetali da smo na te zemlje izvršili agresiju, da smo dijelove tih zemalja okupirali i oni su, eto, krenuli u pravedni rat da ih oslobode. A kako oslobađaju, pokazali su u dolini Neretve u junu 1992. i na drugim prostorima, sve do Republike Srpske Krajine, u avgustu 1995. godine.

Da ironija bude veća, nas su proglasili agresorima, a sebe braniteljima“, rekao je Janjić i zaključio da nama u ovom vremenu ne preostaje ništa drugo nego da budemo jedinstveni kao što smo bili u ratu u kome se srpski narod u Bosni i Hercegovini izborio za opstanak i slobodu i za Republiku Srpsku koja je jedini garant opstanka i slobode Srba zapadno od rijeke Drine.

Podsjetimo, na Mitrovdan, 8. novembra 1992. godine, udružene hrvatsko-muslimanske snage iz doline Neretve, objedinjene u Hrvatsko vijeće obrane i potpomognute sa jedinicama i logistikom Hrvatske vojske, otpočele su napadnu operaciju pod nazivom „Bura“ na jedinice Nevesinjske brigade. Težište napada bilo je duž komunikacije Mostar – Nevesinje, a najžešće borbe vodile su se u rejonima Podveležja, Buska, Gornjih Vranjevića i Donjeg Brštanika.

Jedna od osnovnih karakteristika operacije bila je masovna upotreba artiljerijske vatre od strane neprijatelja po borbenom rasporedu brigade i 13. mješovitog artiljerijskog puka koji je bio u ulozi Korpusne artiljerijske grupe na vatrenim položajima u rejonu sela Rabina, ali i po civilnim ciljevima u gradu Nevesinju. U pomoć jedinicama brigade na najugroženijim dijelovima fronta pristigle su borbene grupe iz susjedne Druge lake brigade sa Boraka i iz prištapskih jedinica Hercegovačkog korpusa: Bataljona vojne policije, Bataljona veze i Izviđačko-diverzantskog odreda.

Značajnu pomoć u odbrani dale su borbene jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova iz Stanica javne bezbjednosti Nevesinje i Gacko. Operacija je trajala pet dana i završila se neprijateljskim porazom. U borbama su poginula 42, a teže i lakše je ranjeno oko 100 srpskih boraca i oficira. Precizni podaci o neprijateljskim gubicima nisu poznati, ali nezvanični podaci govore da su oni bili veliki i da je to, uz pogibiju njihovih oficira visokog ranga, jedan od osnovnih razloga neuspjeha operacije.

Drugu mitrovdansku bitku Nevesinjska brigada je vodila u periodu od 11. do 13. novembra 1994. godine, u okviru napadne operacije „Jesen 94“, koju je pripremao i realizovao 4. korpus tzv. Armije RBiH. Radilo se o izviđačko-diverzantskoj operaciji u kojoj je neprijatelj angažovao najsposobnije borce i oficire iz vojnih i policijskih borbenih jedinica.

Cilj neprijatelja je bio da, koristeći faktor iznenađenja napadom ubačenih diverzantskih borbenih grupa po najvažnijim elementima borbenog rasporeda brigade, unesu dezorganizaciju u sistem rukovođenja i komandovanja, nanesu velike gubitke, zaposjednu borbena sredstva brigade i izazovu paniku, a zatim frontalnim napadom na izabranim pravcima primoraju jedinice brigade na povlačenje.

Međutim, odlučnom i hrabrom reakcijom brigade ne samo da je osujećen plan neprijatelja, nego mu je nanesen i katastrofalan poraz. U borbama je poginuo 21, zarobljeno 4, a teže i lakše je ranjeno oko 60 boraca i oficira. Na strani neprijatelja poginulo je oko 100, zarobljeno 8, a više stotina boraca i oficira je ranjeno.


Mitrovdanske bitke Nevesinjske brigade su uvrštene u bitke od posebnog značaja za odbranu Republike Srpske. Zbog toga republička boračka organizacija Mitrovdan slavi kao svoju krsnu slavu, a Nevesinje kao Dan opštine.

To su bili dovoljni razlozi za Udruženje Nevesinjaca u Beogradu da se, makar zajedničkom molitvom, na prigodan i dostojanstven način sjeti onih koji su svoje živote ugradili u Republiku Srpsku i njenu slobodu.

Tekst i fotografije: Zoran Janjić

Izvor: SLOBODNA HEREGOVINA


NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​