fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Комеморативни скуп страдалим Јеврејима

Код споменика жртвама на Старом сајмишту у Београду данас је одржан комеморативни скуп као знак сјећања на Јевреје страдале током Другог свјетског рата.

Фото: Бета / архива
Фото: Бета / архива

Комеморативном скупу су присуствовали представници Владе Србије, Јеврејске општине Београд, градски менаџер Горан Весић, амбасадор Израела у Србији Алона Фишер Кам, као и чланови делегације Међународне јеврејске организације БОНДС коју чине истакнути Јевреји из Израела и Јужне Америке.

„Данас смо имали прилику да се на Старом сајмишту, где је током Другог светског рата био нацистички концентрациони логор у којем је убијено око 9.000 Јевреја и више од 12.000 Срба и Рома, сетимо свих ужаса Другог светског рата и Холокауста који се десио у Европи, па и у Србији“, рекао је Весић.

Он је истакао да је Србија прва земља у Европи која је усвојила Закон о отклањању посљедица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих насљедника, јављају београдски медији.

Говорећи о Закону о Старом сајмишту, Весић је изразио наду да ће у наредних неколико месеци тај закон бити пред посланицима у Скупштини Србије. „Када тај закон буде усвојен моћи ћемо да наставимо рад на Старом сајмишту“, појаснио је Весић.

Он је навео да је прошле године, током посете Меморијалном центру „Јад Вашем“ у Јерусалиму, договорио да на Старом сајмишту, осим Меморијалног центра, буде и образовни центар где ће се учити о свим ужасима Холокауста.

Амбасадорка Израела Алона Фишер Кам је рекла да се сваке године организују многе манифестације и комеморације у знак сећања на Холокауст.

„Срби и Јевреји деле заједничке патње, историју, али у исто време желе да граде заједничку будућност“, рекла је она и навела да је то основа солидарности и пријатељства два народа.

Предсједник Међународне јеврејске организације БОНДС Исраел Маимон рекао је да је Холокауст био најстрашнији догађај у људској историји.

„Никада пре једна специфична група није била издвојена за масовно уништавање. Сама чињеница да је неко Јеврејин, 40-их година била је смртна пресуда“, рекао је он.

Маимон је навео да се три године послије предаје нацистичке Њемачке, будућност Јевреја промијенила заувијек и њихова судбина се од уништавања преокренула у спасење, наводећи да је тада основана држава Израел која је доживјела динамичан развој.

Током скупа симболично је упаљено шест свијећа у знак сјећања на шест милиона страдалих Јевреја у Другом свјетском рату.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Истина о логору Земун 1941-1944.

Драган Поповић: Старо сајмиште је симбол свеопштег страдања

Јаша Алмули: „Страдање и спасавање српских Јевреја“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: