arrow up

Подијелите вијест:

Којић: Недопустиво што још нико није одговарао за злочин у Сијековцу

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих цивила Милорад Којић сматра да је недопустио што у правосудним институцијама БиХ и Хрватске још нису процесуирани они који су починили стравичан злочин у селу Сијековац код Брода када је убијено 46 цивила, међу којима су били жене, дјеца и старци.

Милорад Којић Фото: РТРС
Милорад Којић Фото: РТРС

“Злочин у селу Сијековац 1992. године био је `окидач` за стравична страдања Срба у Посавини. Не смије се заборавити да је у Посавини био успостављен систем од 56 логора, док их је у Броду било 10 у којима је више од 3.000 логораша звјерски мучено и убијано”, рекао је Којић Срни.

Он је подсјетио да је за многобројне злочине у Посавни и Сијековцу до сада осуђен Земир Ковачевић на 10 година затвора.

“Само један човјек је осуђен, иако су почињени многобројни злочнини над српским народом у Посавини, што је срамотно. Не смије се заборавити да су регуларне војне формације из Хрватске већ тада извршиле агресију на БиХ”, додао је Којић.

Он је истакао да правосуђа БиХ и Хрватске, очигледно, немају намјеру да процесуирају одговорне за злочине у Сијековцу и Посавни.

“Приоритет правосуђа БиХ су злочини почињени над Бошњацима, што није пут ка помирењу и суживоту. Хрватска је чак, у посљедње двије године, забранила приступ својим архивама да се не би могло доћи до материјалних доказа и проналаска одговорних за злочине над српским народом”, рекао је Којић.

У селу Сијековац у општини Брод сутра ће бити обиљежено 25 година од када су регуларне војне снаге Хрватске заједно са паравојним бошњачко-хрватским формацијама извршиле стравичне злочине и у неколико наврата убили 46 Срба, цивила, жена, дјеце и стараца.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за један час убијено је девет лица, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић. Убијени су очеви са два, односно три сина.

Обиљежавање 25 година од страдња Срба у Сијековцу организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сијековац: Злочин без казне | Јадовно 1941.

Сјећање на Србе убијене у Сијековцу

Масакр у селу Сијековцу

Којић: Позитивно што се интензивира процесуирање злочина …

Којић: Хрватска не жели да процесуира Крстичевића | Јадовно …

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Ко су Сурдулички мученици?

Свети сурдулички мученици су канонизовани новомученици Српске православне цркве, страдали од бугарског окупатора

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​