KEPIROV ADVOKAT NA PROFAŠISTIČKOM SKUPU U KANjIŽI
NOVI SAD, (SRNA) – Profašistički festival “EMI
Tabor” i ove godine biće organizovan u Kanjiži, a specijalni gost biće Žolt Zetenji, advokat komandanta zloglasne “Novosadske racije” Šandora Kepira, pod čijom je komandom januara 1942. godine u Novom Sadu i okolini ubijeno više hiljada nedužnih ljudi, pretežno srpske i jevrejske nacionalnosti.
Novosadski Radio 021 javio je da će festival biti održan u Kanjiži od 6. do 8. jula.
Vojvođanski “EMI Tabor” samo je dio tradicionalnog marša protiv Trijanonskog sporazuma, koji u Budimpešti organizuje pokret “64 županije” svakog 4. juna.
U okviru festivala “Južne mađarske regije”, kako mađarski ekstremisti nazivaju Vojvodinu, pored Zetenjija, govoriće i predsjednik Njemačkog narodnog saveza u pokrajini Rudolf Vajs.
Vajs će govoriti o zločinima koje su partizanski borci počinili nad podunavskim Nemcima u periodu od 1944. do 1945. godine.
Istovremeno, istoričari Ferenc Zetenji-Čukaš i Ištvan Pinter održaće predavanje o Miklošu Hortiju, regentu koji je za vrijeme Drugog svjestkog rata vladao kvislinškom Mađarskom a koga Mađari sa ponosom nazivaju “vitezom”.
Horti je direktno odgovoran za stravične zločine nad Srbima i Jevrejima, kao i ostalim narodima koje je mađarska okupaciona vojska počinila 1941. i 1942. godine, prvo u južnoj Bačkoj, a potom u Novom Sadu u “Raciji”.
Radio 021 navodi da će na ovogodišnjem “EMI Taboru” biti riječi i o restituciji u Srbiji, o čemu će govoriti Tomaš Gaudi-Nađ, istaknuti član mađarske desničarske stranke “Jobik”.
Gaudi-Nađ će tom prilikom “objasniti” učesnicima skupa zašto Mađari insisitiraju da se pojam “Vojvodina” zamijeni mađarskim riječima “Južna mađarska regija”.
Pored predavanja, na ovogodišnjem “EMI Taboru” nastupiće i vedete mađarske nacionalističke muzike, poput bendova “Strategija” i “Romantikuš erosak”, koji su poznati po
saradnji sa međunarodnom neonacističkom organizacijom “Krv i Čast”.
Trijanonski sporazum je zaključen 4. juna 1920. godine u palati Trijanon u francuskom Verasaju. U pitanju je jedan od mirovnih sporazuma kojim je završen Prvi svjetski rat.
Odredbama tog sporazuma Mađarska je izgubila dvije trećine teritorije, koja je podijeljena između Austrije, tadašnjih Čehoslovačke i Jugoslavije, kao i Rumunije.