fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Јосип Броз из Вражје дивизије

У Ваљеву пале прве клапе филма „Љубовијски одред 1914“ о борбама са аустрогарском војском код Пецке, у којој се био и „највећи син наших народа“

Глумци у паузи снимања (Фото: К. Ивановић)
Глумци у паузи снимања
(Фото: К. Ивановић)

Ваљево –  На више локација у Ваљеву – у Медицинској школи, згради Вишег суда и старој градској чаршији Тешњар – ових дана снимане су сцене играног филма „Љубовијски одред 1914”. Реч је о ратној драми посвећеној херојима из истурене јединице српске војске који су пре више од једног века, у августу 1914, на превоју Прослоп код Пецке, у близини Дрине, зауставили продор аустроугарске ратне машинерије према Ваљеву, омогућивши војводи Степи Степановићу да заузме положаје на Церу, да спремно дочека непријатеља и у чувеној Церској бици оствари прву савезничку победу у Првом светском рату. Одбрана Прослопа била је фактички „битка пре битке” у којој је на српске војнике Љубовијског одреда Петог пешадијског пука Дринске дивизије надирала и по злу чувена 42. домобранска Вражја дивизија. Историјски значај ових догађаја, тврди аутор филма Љубомир Јевремовић, деценијама је из политичких разлога био потиснут, јер због промоције идеје југословенства није било популарно продубљивати јаз између Срба и Хрвата који су били у саставу аустроугарске војске и јединица које су нападале са Дрине. Међу њима се налазио и Јосип Броз, потоњи „највећи син наших народа и народности”, који ће први пут у овом филму бити и приказан као аустроугарски војник.

У продукцији „Соко филма” из Љубовије, аутор Јевремовић који је и сценариста и режисер, покушао је не само да аутентично реконструише историјски догађај о којем се релативно мало зна, већ да све то и на свеобухватнији начин „обоји” причом о трагедији српске породице, трагедији српског села у Великом рату, кроз судбине наредника Велимира из Петог пука и његове веренице, које је рат раставио…

Уз бројне аматере и натуршчике, аутори најављују учешће и екипе професионалних глумаца међу којима су Иван Вучковић, Ненад Окановић, Милорад Мандић Манда и други. Филм „Љубовијски одред 1914” требало би да буде завршен до краја ове или почетком следеће године.

Извор: ПОЛИТИКА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: