БАЊАЛУКА, 6. МАЈА Тужилаштво БиХ ни шест година послије подношења кривичне пријаве против одговорних за убиства и рањавања неколико десетина војника ЈНА у сарајевској Добровољачкој улици није подигло ниједну оптужницу против 19 осумњичених за овај злочин.
У фиокама Тужилаштва БиХ већ пет година стоји и пријава против генерала Армије БиХ Атифа Дудаковића коју су поднијели тадашњи предсједник Републике Српске Драган Чавић и и премијер Милорад Додик, наводи „Прес“.
Портпарол Тужилштва БиХ Борис Грубешић рекао је да Тужилаштво ради на овим предметима, али да не може да каже када ће истрага бити завршена.
Некадашњи предсједник РС Драган Чавић каже да скандалозан однос Тужилаштва БиХ према невиним жртвама представља најбољи доказ да је Тужилаштво, заједно са Судом БиХ, у најавећој мјери политизовано с циљем прикривања доказа о злочинима које су починили бошњачки војни и политички лидери.
Руководилац Тима за координацију активности истраживања ратних злочина и тражења несталих лица РС Сташа Кошарац Сташа Кошарац рекао је да је властима и народу РС одавно јасно да Суд и Тужилаштво БиХ свјесно опструишу правду, бранећи бошњачке ратне злочинце.
МУП РС је 27. априла 2005. године поднио Тужилаштву БиХ обиман материјал о лицима за која се оправдано сумња да су директно одговорна за овај злочин. Међу њима су: Јован Дивјак, Ејуп Ганић, Јусуф Пушина, Стјепан Кљујић, Зоран Чегар, Заим Бацковић, Драган Викић и други.
У злочину у Добровољачкој улици у Сарајеву над војиницима ЈНА 2. и 3. маја 1992. године, који су починили су припадници Армије БиХ, Територијалне одбране и паравојних муслиманских јединица, убијена су 42 припадника ЈНА, рањена 73, а заробљено је њих 215. Страдало је десет официра, 28 војника и четири цивила, а по националном саставу 32 Србина, шест Хрвата и четири Бошњака.
Народна скупштина РС усвојила је 13. априла одлуку о расписивању референдума на којем ће се грађани Српске изјаснити о наметнутим законима високог представника, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ. Високи представник у БиХ Валентин Инцко изјавио је да РС може провести референдум у вези са темама које су у њеној надлежности, али не и о раду Суда и тужилаштва БиХ, јер су ове правосудне институције у надлежности државе.