arrow up

Подијелите вијест:

Изложба радова ученика о Холокаусту у Београдској синагоги

Поводом обиљежавања Међународног дана сјећања на жртве Холокауста синоћ је у београдској синагоги Сукат Шалом отворена изложба ученичких радова из цијеле Србије, на тему ““Холокауст – култура сјећања“.

Фото: Танјуг / Тања Валић
Фото: Танјуг / Тања Валић

Ријеч је о радовима прикупљеним током конкурса организације „Хавер Србија“, који је покренут прије три године.

Према ријечима извршне директорке те организације Соње Виличић, на изложби су представљена 152 литерарна, ликовна и мултумедијална рада – фотографије, цртежи, есеји, песме, кратки филмови.

Она је додала да је изложба одржана у оквиру манифестације „Хинени Хинени““ на којој су и ученици Железничке техничке школе из Београда, Основне школе „Вожд Карађорђе“ и студенти Факултета музичке уметности, на тему Холокауста пјевали и читали приче.

Овај догађај организујемо поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста и овај догађај на неки начин крунише оно чиме се ми бавимо током цијеле године, а то је да држимо радионице ђацима у школама на тему Холокауста, јеврејске културе и дискриминације у друштву данас“, рекла је она.

„Хинени“ је изворно библијска ријеч, коју први пут изговара Аврам када му се Бог обраћа и саопштава му да треба да жртвује свог сина Исака.

Такође, то је и назив молитве која упућује на понизност и одмереност и која се изговара у време празника Рош Хашана, односно јеврејске Нове године. На хебрејском језику „Хинени“ значи „(Боже), овдје сам“.

Извор: ИН4С

 

ПОКОЉ - Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.
ПОКОЉ – Назив за систематски државни злочин геноцида почињен над православним Србима током Другог светског рата од стране Независне Државе Хрватске на цијелом њеном територију.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Ilija Ivanović

He was born in 1928 in the village of Podgradci, Bosanska Gradiška County.

Vasilije Karan

Banja Luka He narrates: I was striding in the column which was taking

Mile Vukelja

He was born on 16 of November 1930 in the village of Donja

Branko Graonić

He was born on 23 November 1939 in the village of Velika Žuljevica,

Tomo Lučić

He was born on 1 March 1931 in the village of Bistrica, Žepče

Gojko Lovrić

He was born in 1934 in the village of Klekovci, Bosanska Dubica County,

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​