fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ИСТОРИЈСКИ ПРОЈЕКАТ СРЕБРЕНИЦА НА БАЊАЛУЧКОМ САЈМУ КЊИГА

sajam-bl-253d3b21Историjски проjекат Сребреница ове године jе по први пут представљен на Бањалучком Саjму књига коjи се отвара у уторак 18. септембра 2012. На штанду Проjекта биће изложено дванаест посебних издања Проjекта на српском и енглеском jезику. Та издања представљаjу пресек досадашњег истраживачког рада ове невладине организациjе и пружаjу целовиту слику узрока, тока и последица догађаjа у сребреничком краjу за време грађанског рата у БиХ између 1992. и 1995. године. Посебан предмет истраживачког рада Проjекта су дешавања из jула 1995. и систематско преиспитивање утемељености званичног наратива о тим догађаjима по коме jе тада 8.000 муслиманских заробљеника  у Сребреници по кратком  поступку било стрељано, што наводно представља геноцид за коjи jе српска страна одговорна.

 

Сазнања до коjих jе Проjекат дошао, и коjа су документована у његовим издањима, доводе могућност извођења таквих закључака под озбиљну сумњу.

У среду 19. септембра, тачно у подне, у просториjи на Саjму књига коjа предвиђена за промоциjе Историjски проjекат Сребреница ће одржати  презентациjу три издања коjа се по први пут представљаjу широj jавности.

Сребреница: фалсификовање историjе, сабрани текстови десет домаћих и страних аутора коjи настоjе да диригованим обманама супротставе чињенице и аргументе заиста непрекроjене историjске истине о Сребреници. Књига jе обjављена у сарадњи са београдским недељником „Печат“ и њена дистрибуциjа на териториjи БиХ била jе забрањена  од стране сараjевских цензора 29. jуна 2012.

Српске жртве Сребренице, 1992. – 1995. Наjновиjа истраживачка монографиjа Историjског проjекта Сребреница коjа попуњава огромну и неопростиву празнину у литератури на тему страдања српског становнштва сребреничког краjа током рата у БиХ, 1992. – 1995. Књига се састоjи из детаљног поjединачног описа педесет напада на српска насеља сребреничког краjа, наводећи имена жртава и извршиоца злочина. Атмосфера беспоштедног терора коjи jе зрачио из сребреничке енклаве под контролом Армиjе БиХ илустрована jе изjавама преживелих српских жртава и муслимана из саме енклаве. У прилогу књиге евидентирано jе 705 српских цивилних жртава у складу са одредбама Женевске конвенциjе, подразумеваjући да ће се  током даљих истраживања таj броj повећавати. У посебном прилогу налазе се изjаве из периода Другог светског рата коjе су пребегли Сребреничани дали Комесариjату за избеглице у Београду, што илуструjе континуитет злочина на том подручjу. Ово jе прва књига коjа на научан и обjективан начин документуjе масовно страдање српског народа сребреничког краjа током рата 1992. – 1995, чиме се недвосмислено оповргава теза о jеднонационалноj патњи на том подручjу.

Комисиjа Владе Републике Српске и њен Извештаj 2004. године (Кобне последице политичке неодговорности), где се по први пут обjављуjе контроверзни и дуго времена од jавности  скривани Извештаj о Сребреници коjи jе Влада Републике Српске, на челу са тадашњим Председником, по наређењу Високог представника усвоjила 2004. године. Поред изворног текста Извештаjа из 2004. године, у монографиjи се налазе приказ околности под коjима jе таj докуменат настао и критичка анализа његовог садржаjа. Такође, ту jе и Извештаj комисиjе како jе требало да буде написан да су аутори водили рачуна о чињеницама и интересима Републике Српске. Наjзад, монографиjа садржи пресек реакциjа у свету на Извештаj тадашње Владе о Сребреници, коjе су без изузетка биле штетне и поразне по Републику Српску.

 

На конференциjи за штампу и промоциjи нових издања говориће Стефан Каргановић, председник Историjског проjекта Сребреница.

 

Извор: ИСТОРИЈСКИ ПРОЈЕКАТ СРЕБРЕНИЦА

 

Везане виjести:

СРЕБРЕНИЦА: ЗВАНИЧНА ПРИЧА НА „АПАРАТИМА ЗА ВЈЕШТАЧКО ДИСАЊЕ“

Сребреница фалсификовање историjе

Дама у црним чизмама и заслужена казна за „негирање геноцида“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: