И у источној Босни су усташе транспортовали Србе у логор Јадовно. Највише их је одведено из Бијељине, Зворника, Тузле, Власенице, Рогатице и околних српских насеља.
Почетком јуна, усташе су похватали неколико десетака Срба из Бијељине и околине, већином трговаца и обртника, међу којима је био и свештеник Миленко Поповић. Ноћу су их батинали у затвору среског начелства, а дању их, као у Огулину, Винковцима и неким другим градовима, изводили да чисте улице, док су их мјештани пратили погрдним ријечима и ударцима. Ова група је 23. јуна отпремљена у логор Даницу, одакле је, заједно с другим Србима, у јулу, у једној од пет композиција, транспортована у логор Јадовно.
Сљедећа већа скупина Срба је у овом крају похватана 13. и 15. јула, међу њима и 25 православних свештеника. Њих су 15. јула пребацили аутобусом у Босанску Рачу, а одатле транспортовали у Госпић. Већ 1. августа је услиједило и треће масовно хапшење у Бијељини и околици, када су усташе похватали 45 Срба, већином обртника, трговаца, ђака и студената. Држали су их само једну ноћ затворене у војном логору у Бијељини, а сутрадан, на Илиндан, с више Срба из других мјеста, пломбираним теретним вагонима одвезли у логор Јадовно, гдје су сви побијени.
Сачувано је више свједочења о хапшењу Срба у овим крајевима уочи Илиндана и њиховом транспортовању у Госпић. Ристо Стјепановић из села Јања, који је био активни официр и након капитулације Краљевине Југославије се успио пробити до куће, детаљно описује своје и хапшење својих комшија у зору 2. августа.
Усташе и оружници су око 4 сата опколили Јању и похватали 30 изненађених људи, међу којима и њега. Одвели су их у оружничку постају, из које су их запрежним колима упутили на „саслушање“у Бијељину. У бијељинској полицији су затекли 15 затворених Срба из Брезовог Поља код Брчког. Сви су били повезани жицом, због чега су им руке биле црне и натечене. Након само сат времена, у собе у којима су били притворени ушли су усташе, пред којима је био шеф полиције Иван Тољ. Одмах су почели тући онако преморене и повезане људе кундацима, лопатама и мотикама, а затим их одвели на жељезничку станицу, гдје су им за спроводнике одређени усташки полицајци и културбундовци. Више од двије стотине заточеника усташе су утјерали у сточне вагоне и затворили их, а затим је воз кренуо према Шиду.
У Шиду су их истјерали из вагона ради преласка у другу композицију. Током прекрцавања и краћег задржавања на станици, усташе и окупљени грађани су их тукли, вријеђали и псовали им мајку српску, говорећи: „Што их водите, и овдје има мјеста за њих.“ Након два сата, композиција попуњена Србима са ширег подручја кренула је за Загреб, у коме их је преузела загребачка полиција и спровела у Госпић. На жељезничкој станици у Госпићу су их повезали двојицу по двојицу жицом или ланцима. Као и у Шиду, дочекали су их разјарени грађани, који су на њих, већ измрцварене, глађу, жеђи и батинама, бацали камење и вријеђали их повицима: „Што их водите, што их нисте поубијали тамо.“ Тако су били „праћени“ све до зграде Окружног суда.
У казнионици су затекли двориште и ћелије пуне заточеника, међу које су и сами угурани, да би истог дана, у неколико колона, били упућени у логор Јадовно. „Чим смо ушли у двориште казнионице“, описивао је касније Ристо Стјепановић, „видјели смо неколико православних свештеника како су четвороношке ходали у кругу, а на њима су јахале усташе и тукли их ногама и рукама. Вукли су их за бркове и браде, чупали их, а једном од њих полили су браду бензином и запалили.“ У том часу је један човјек, изгубивши контролу услијед мучења и неподношљивог живота у казнионици, почео у сав глас да виче: „Побједа је наша! Бог је с нама!“ Пошто га други заточеници нису могли ућуткати, један усташа га је убио. Ристо даље свједочи како је неки стражар с другог ката упитао придошле да ли се међу њима налази његов познаник, чувар из зеничке казнионице. „Тај је заиста био међу нама и јавио се. Усташа га је позвао да дође на кат. Овај је отишао и убрзо иза тога чуле су се са ката батине и јаукање. Мало иза тога настала је галама и ми смо видјели како су усташе тога хапшеника тукли и ћушкали низ степенице. Кад је стигао у двориште, тај се хапшеник окренуо и ударио песницом најближег усташу таквом снагом да је усташа пао. Друге су усташе навалиле на њ, али пошто је хапшеник био врло јак, нису га могли савладати и коначно га је један убио метком.“[1] Ристо је у својој изјави навео и да је послије неколико дана приспјела још једна већа група Срба, допремљених из Бијељине и околине, међу којима је била цијела породица Ерсмановић из Модрана, са пет чланова, те породица Бобара из једног села крај Јање, такође од пет чланова. Ти су људи били обучени у сељачке ношње које су биле све укрућене од усирене крви. Готово да се нису ни задржали у казнионици, већ су одмах пребачени у логоре Јадовно и Слану, гдје су погубљени.
Пане Петровић, трговац из Бијељине, ухапшен је 8. августа заједно с Јоцом Бошњаковићем и задржан у затвору до 11. августа, када је с других 209 Срба, већином сељака из зворничког среза, теретном жељезничком композицијом отпремљен у Загреб. Група је до 13. августа била у затвору загребачке полиције, да би тога дана вечерњим возом била упућена за логор Јадовно. Петровић у својој изјави детаљно описује злостављања током транспортовања до Госпића. „Срби који су доведени у Госпић, били су испребијани, изнакажени, рањави и крвави. Било их је с поломљеним рукама, ногама, с видним ранама по лицу и тијелу. Затекли смо у казнионици Госпић једног младића, сељака из села јајачког, старог око 18 година, којем је било десно ухо потпуно одсјечено до саме кости. Крв му се скорила по лицу и врату.“[2]
Петровић својим детаљним исказом потврђује наводе других свједока, износећи готово идентичне податке, уз остале, да је у казнионици и њеном дворишту могло бити 2.500 до 3.000 људи, углавном Срба, уз 10-15 Хрвата. Ријетко који Јеврејин би се задржао у казнионици, јер су они били привремено смјештани у логор Овчара, да би одатле, или већ са жељезничке станице Госпић, као и Срби, били отпремани на губилишта логора Јадовно и Слана. Пане Петровић, Ристо Стјепановић, Симо Ћурковић, Драго Хаџичолаковић, Саво Хаџичолаковић, Јоцо Чолаковић и други свједоци у својим изјавама, датим на различитим мјестима и у различито вријеме, не знајући један за другог, дају усаглашене податке, који поткрепљују тврдњу да је у Госпић свакодневно стизало 800 до 1.000 заточеника из свих крајева НДХ и да их је исто толико свакога дана из Госпића упућивано на стратишта. Из података наведених у њиховим изјавама слиједи да је из Бијељине у Јадовно упућено 60 људи, а из њене околине око 500, углавном Срба сељака.
Срби су у котару Брчко, у опћинама Брезово Поље и Челић, похватани такође на Илиндан, 2. августа. Њих су усташе пребацили у Бијељину, а одатле, заједно с тамошњим Србима, транспортовали у логор Јадовно. То сазнајемо из дописа Котарске области Брчко од 5. августа, упућеног Великој жупи Посавје, којим се тражи да се „спречи непланско упућивање Срба у концентрациони логор Госпић.“[3] Котарски предстојник у Брчком је у допису изразио своје мишљење да се таквим хапшењем неће постићи циљ, јер у Брчком има око 40.000 Срба, износећи да би било боље иселити оне који су имућнији и непоћуднији, а оне који преостану потом похватати и послати у концентрациони логор Јадовно. Котарски предстојник се том приликом пожалио да нема довољно капацитета који би му омогућили да свих 40.000 Срба упути „у концентрациони логор Госпић и на тај начин ријеши, српско питање у овоме крају.“[4]
И у Босанском Шамцу су хапшења Срба почела крајем априла. У злостављању затворених људи нарочито се истицао оружнички наредник Алија Трабозарлија. „Он нас је“, како наводи Светозар Вујанић, „немилосрдно тукао кундацима и пендреком те газио ногама по нама. Овај жандарски наредник који је тамо службовао још за вријеме Југославије, био је главни помагач среског пристава Иве Врлића и Илије Параџика у прогону Срба.“ И у овом крају су усташе на Светог Илију масовно хапсили Србе, при чему су издвојили 17 затвореника и отпремили их у логор Јадовно, гдје су побијени. „Међу њима био је и мој отац Ђоко“, каже даље Светозар Вујанић. „С мојим оцем одведени су у Госпић из Босанског Шамца: Малиновић Александар, абитуријент, Ружић Жарко, ђак осмог разреда гимназије, Ставрић Ратко, студент ветерине, Николић Александар, пекар, и његов брат Јован, кројач, Илић Миха, кујунџија, Коста, гостионичар, чијега се презимена не сјећам, жељезнички магационер којему је име било Ђоко, а презимена му не знам, те још један младић, који је у Босанском Шамцу био у гостима код своје сестре, Повирац Мита, банковни чиновник, и још неки угледнији сељаци из околних села чија имена не знам. Једино се сјећам да је међу одведенима Србима био и општински биљежник из села Црквине, којем је име било Ђоко, а презимена му не знам. О судбини и ових Срба се ништа не зна, али се с правом верује да су сви побијени.“[5]
И овдје је у исто вријеме вршен притисак на српско становништво да пређе у католичку вјеру. Зарад остварења те намјере, Србима је обећавано да их неће отпуштати с посла, ни одводити у логоре, нити ће им одузимати имовину. Православне цркве у Босанском Шамцу, Црквини, Слатини, Обудовцу, Новом Граду, Дубици, Милошевцу и Тишини усташе су опљачкали и затворили.
Похватане Србе из Модриче, међу којима су били и Ристо Микичић и његова супруга Даринка, усташе су 22. јуна спровели у затвор у Градачац, у ком су их држали неколико дана, а затим их у јулу упутили у логор Јадовно. По сјећању Даринке Микичић, с њима су из Градачца транспортовани Влајко Станишић, Александар Новожилов, Изидор Абинун и Веља, по занимању абаџија, родом из Србије.[6]
У селу Осмаци и Гојчина, у котару Зворник, усташе су 1. августа похватали 31 човјека и повезане их одвели у Прњавор, гдје су их затворили у школску зграду. Тога и сљедећег дана су покупили већи број Срба из Дубице и Рајинаца. Након злостављања, из Прњавора су их камионима превезли у Тузлу, а затим у логор Јадовно. Тих дана су се у хапшењу по овим српским селима истицали усташе из Јеловог Брда, са Авдијом Бећировић Шабановим на челу. Под његовим вођством, усташе су у селу Осмацима, након што су одвели сељане, порушили све плотове и ограде на српским њивама и пољима, како би стока из муслиманских села могла слободно пасти. „Тома Тракиловић и Славко Драшкић, не знајући што усташе намјеравају, хтјели су да спријече то рушење, али су их усташе из пушака на мјесту побиле.“[7]
Муслиманске усташе, предвођене таборником из Прњавора Ибрахимом Камерићем, заједно са оружницима и њиховим командантом Хасаном Зухрићем, опколили су 9. августа српска села Међаши, Дубица, Сарач и Миљеновац, у котару Зворник, и похватали 111 Срба, одвели их у Прњавор и затворили у зграду школе. Том приликом су затворили и 13 Срба из села Рајинаца. Мучили су их толико да је сав под у школи био крвав, што су њихове супруге и кћери видјеле када су им донијеле храну. Потом су их камионима превезли у Тузлу, гдје су их потрпали у сточне вагоне и отпремили у логор Јадовно.[8] И у времену од 8. до 12. августа, муслиманске усташе су у Зворнику ухапсили 62 Србина и одвели их у Бијељину, одакле су транспортовани у логор Госпић.[9]
У Власеници се све до 22. јуна налазила њемачка војска, те није било злостављања и хапшења српског становништва. Међутим, одмах по одласку Нијемаца, истог дана, 22. јуна, у Власеницу су из Сарајева дошли усташе и ухапсили седам угледнијих Срба, одвели их у Рашића гај и убили. Страдали су свештеник Душан Бобар, трговци Јово Мићић и Данило Јолић, геометар Бранко Здерић, те земљорадници Душан Митровић, Новица Дракулић и његов брат Анђелко.[10]
Хапшења су у власеничком крају настављена, а с њима и пљачке, батинања и убијања. Овдје је у времену од 22. јуна до 20. јула убијено 80 Срба. У акцији масовног хапшења, усташе су 28. јула похватали 200 житеља Власенице и околице, које су у теретним вагонима жељезницом транспортовали у Госпић, затим у логоре Јадовно или Слана.[11]
У Рогатици су до половине јуна, као и у Власеници, боравили њемачки војници и за то вријеме су Срби и Муслимани у овом крају мирно живјели и обављали своје послове. Међутим, одмах по одласку Нијемаца, почела су појединачна, групна и масовна хапшења Срба. У Рогатици је организован усташки логор, којим је заповиједао Мустафа Јамаковић, сељак из Рогатице. Под његовим руководством, муслиманске усташе су на путевима и у граду пресретали Србе и отимали им робу коју су доносили на продају. Одузимали су новац, злато, тражили оружје и злостављали их у њиховим домовима. У ноћи између 11. и 12. јула, усташе су похапсили православне свештенике и њихове породице и одвезли их у Сарајево. Само неколико дана касније, похватали су 30 Срба у Рогатици, а у околици око 30 сељака. У затвору су их злостављали 10 дана, а затим их, у једном од транспорта, преко Сарајева отпремили у логор Јадовно. Да су заиста упућени у Госпић, потврђују дописне карте које су Јово Будимир и Милан Спајић, двојица из ове групе, послали својим кућама.[12] Средином јула, усташе су похватали још 40 Срба, већином сељака из околине Рогатице. Они су такође из Сарајева транспортовани у логор Јадовно. Међу њима су били Јанко Ђурђевац, Перо Лимић, Спасоје Палавестра, Светозар Вранић, Душан Лимић и други. Сачувани подаци говоре да је из Рогатице и њене околине у Јадовно отпремљено 100 људи.[13]
[1] АБиХ, ЗКРЗ за БиХ, бр. 10838.
[2] АЈ, фасц. 922, Изјава Пане Петровића од 13. априла 1942.
[3] Архив ОС, а. НДХ, кут. 174, рег. бр. 10/11-1.
[4] Исто.
[5] Изјава Светозара Вујанића од 12. фебруара 1943, АЈ, фасц. 919.
[6] Изјава Даринке Микичић од 17. априла 1942. године, ХАК, кут. Јадовно.
[7] Записник Комисије за ратне злочине Зворник од 13. септембра 1946, АБиХ.
[8] Записник Комисије за ратне злочине Зворник од 11. септембра 1946, АЈ, ф. 910.
[9] Записник Комисије за ратне злочине Зворник од 24. августа 1946, АЈ, ф. 910.
[10] Изјава Невенке Мићић од 20. марта 1942, АЈ, фасц. 919.
[11] Исто.
[12] Изјава Антонија Церовића од 19. маја 1942, АЈ, фасц. 918.
[13] Исто.
Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
Cookie
Duration
Description
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.