Књиге Драге Његована сведоче о неделима мађарских фашиста. Антон Бауер предводио све полицијске снаге у Срему
У овим јануарским данима када се сећамо трагичних догађаја злогласне рације у Бачкој и док се приводе крају припреме за обележавање 76. годишњице Новосадске рације у којој су мађарски фашисти побили и под лед Дунава бацили више од 1.200 невиних грађана, углавном Срба, Јевреја и Рома, у среду су у Новом Саду представљене још две књиге о злочинима окупатора и њихових помагача у Војводини у Другом светском рату.
У издању „Прометеја“ и Малог историјског друштва Новог Сада објављене су књиге „Логори“ и „Антон Бауер“, у едицији „Злочини окупатора и њихових помагача у Војводини од 1941.до1944“, коју протеклих десетак година на основу архивске грађе приређује др Драго Његован, актуелни директор Музеја Војводине.
Један од највећих злочинаца свакако је био Антон Бауер, који је предводио све полицијске снаге у окупираном Срему и који је, како је наведено у књизи, лично предводио акције ликвидирања српског становништва, не презајући од најсуровијих метода и начина убијања.
– Ове књиге јесу значајан допринос очувању сећања на страшне злочине који су почињени у Другом светском рату, да се та злодела никад не забораве и не понове – рекао је др Слободан Бјелица, професор историје на Филозофском факултету у Новом Саду.
Он је најавио да би ова едиција требало да буде заокружена са укупно 20 књига, чиме би било употпуњено расветљавање многих трагичних збивања на овим просторима и сачувано сећање на жртве али и на злочинце.
Такви масовни злочини почињени су и у двадесетак логора распоређених широм Мађарске, у које су фашисти допремали заточенике, углавном Србе са ових окупираних простора, одакле се многи нису вратили, а другу су преживели невиђена злостављања и тортуре.
ИМЕНА ЗЛОЧИНАЦА
Посебност ових Његованових књига је то што, како је навео директор „Прометеја“ Зоран Колунџија, осим документоване грађе о злочинима и жртвама, доносе пред читаоце и имена зликоваца, од којих су неки после рата осуђени и стрељани али су многи нажалост избегли руци правде.
Аутор: З. ГРУМИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Новосадска Рација 1942. | Јадовно 1941.
Игњат Павлас, жртва рације у Новом Саду јануара 1942 …
Туга коју Нови Сад вечно носи са собом: Дан када су у таласима …