fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Идиоти кроје политику САД

Џејмс Џатрас, директор Америчког савета за Косово
Џејмс Џатрас, директор Америчког
савета за Косово

Креатори америчке политике сматрају да промовишући интересе САД на Балкану поручују пријатељима у Ријаду, Исламабаду и Каиру да су происламски настројени. У ствари су идиоти и незналице који гурају земљу у пропаст, сматра Џејмс Џатрас, експерт за балканска питања.

Директор Америчког савета за Косово подсећа да конгресмени у САД увелико о српској покрајини говоре као о другој муслиманској држави на Балкану, а нико не поставља питање када је то Босна постала прва муслиманска држава? Закључује да су за власт у Вашингтону Срби и Хрвати у БиХ националне мањине.

Српски медији су објављивали да подржавате владику Артемија и да је он уплаћивао велике суме новца компанијама за које сте радили.

– Све те приче су лажне, злонамерне и политички мотивисане. Нажалост, гоњење владике Артемија се наставља и чврсто верујем да је све то део програма да се деморалише и збуни духовна и национална свест Срба. Да се учине рањивијим и изложенијим манипулацији. Црква је можда једина институција којој народ верује, а ако стуб православља, какав је Артемије, третирате овако – какав то утисак оставља на народ? Само да кажете – ето, сада и црква!

Важно је да могу да убијем

Писали сте о БиХ као о муслиманској демократији. Како коментаришете оно што се тамо дешава? – Чак и током рата у БиХ када смо помагали увоз уранијумског оружја и муџахедине, помогли смо да се направи слика о злим Србима и жртвама муслиманима. Сада желимо унитарну државу којом доминирају муслимани. Сећам се и да је током рата Ворен Кристофер, као државни секретар САД, био изненађен и распитивао се зашто толико Срба долази у Босну. Није имао појма да Срби живе у Босни и да их је било још више пре Другог светског рата. Незнање је невероватно. А замислите то незнање комбиновано с ароганцијом и моћи и сведено на начело – није важно да ли знам о чему говорим када могу да те убијем.

Да ли је то политички мотивисано?

– Да и да долази директно из Вашингтона и Брисела, а преко Владе Србије која ради у интересу других, а не у интересу Србије. Имате власт која ради све што је могуће да помогне да се направи независно Косово, а да на то не личи. Стварају се околности у којима ће рећи: „Учинили смо све што смо могли да спасемо Косово, али нажалост то није било могуће“.

Опет Вашингтон и Брисел? Зашто је њима важно шта српска Црква мисли о Косову?

– Још јануара прошле године, убрзо након што је склоњен владика Артемије, одржан је састанак на Косову на коме је један амерички званичник рекао да је потребан владика који је спремнији за сарадњу. Сетите се да је од почетка цео пројекат на Косову амерички и да ЕУ није била заинтересована све док им Америка није заврнула руку и рекла: Морате да признате Косово. Званичници ЕУ су причали владици Артемију да ће погоршати ствари одбраном Косова. Људи који осмишљавају америчку политику чврсто верују, поготово после 11. септембра 2001, да морамо показати да нисмо антиисламски настројени, а да је то најбоље урадити тако што ће се промовисати исламски интереси на Балкану. На пример, у БиХ већина живља су хришћани, али Америка о БиХ размишља као о муслиманској држави.

Често се каже да Срби и Хрвати имају сва права. То звучи као права националних мањина мада је реч о конститутивним народима?

– Управо тако. Третирају их као националне мањине да би наши пријатељи у исламским државама видели како промовишемо исламске интересе на Балкану. Сматрају да ће нас на тај начин волети и у Ираку и Авганистану. То само показује да су они који креирају нашу политику идиоти јер не знају ништа о томе како муслимани размишљају.

Али, Америка је сувише далеко да би видела јасну слику Балкана.

– Сви стално питају зашто инсистирамо да амерички глас буде одлучујући у дешавањима у Босни, на Косову… Реч је о две матрице. Првој, да суштински и даље спроводимо оно што се зове стратегија хладног рата против Русије где је НАТО инструмент за политичку доминацију САД. По другој, ми желимо да доминирамо оним што се зове „велики Блиски исток“, појам који подразумева и Балкан. То „ми“ изговарам са великом тугом, јер нама Американцима све то не доноси никакво добро. Остајемо без новца и читава земља је пред банкротом. Али, постоји економска и финансијска класа која профитира од убијања и те империјалистичке политике. Колатерална штета такве политике је и исисивање прихода америчке средње класе.

Зашто вам је стало до Србије?

– Прво, мени је стало до Америке. Верујем да САД на истој позицији као и СССР 1985. године, да земљом доминира штетна идеологија која ће довести до банкрота. Убеђен сам да се нећемо променити докле год не стигнемо до колапса, односно тамо где је СССР био 1991. Не желим то за своју децу, унучиће, земљу! А, када је реч о Србији, она је микрокосмос свега што не ваља у америчкој спољној политици – демонстрација свега што је пошло по злу са политиком САД. Ми морамо да мислимо о својим интересима, ономе што је добро за наше људе, уместо да говоримо остатку света шта да ради.

Каква је будућност Косова?

– Невероватно колико Срба има став да је Косово изгубљено. О чему ви говорите? Русија, Кина, Бразил, Индонезија, три четвртине света су на српској страни, али изгледа да о томе овде нико не мисли већ сви брину шта кажу Американци! Ми немамо чаробни штапић, нити можемо да наредимо целом свету шта да ради! Сетите се гласања у Генералној скупштини УН о предлогу Србије да се Међународни суд правде изјасни о отцепљењу Косова. Против су једино били САД и Албанија и четири микродржаве на Пацифику. Чак и земље ЕУ које су подржале независност Косова нису подржале Америку. У читавој историји САД никада нисмо били тако изоловани.

Да ли је Косово последњи корак Србије према ЕУ?

– Да, то је интересантно. Бирократе у Бриселу то провлаче, али не смеју да кажу гласно јер формално Европска унија нема јединствен и званичан став о статусу Косова. Али се питам – шта ћете у ЕУ? Какво добро ће вам то донети? Новац ће вам дати и ако нисте члан ЕУ. Ако мислите да ће дати више уколико будете члан ЕУ, погледајте шта се догодило са Португалом и Грчком. Питање је да ли ће ЕУ опет преузети такав ризик…

Бранио би Ратка Младића
* Амерички адвокат грчког порекла Џејмс Џатрас рођен је 1954. у Пенсилванији. Важи за великог српског лобисту. Каже да би радо био члан тима за одбрану генерала Ратка Младића ако га позову, иако сматра да је Трибунал у Хагу политичка творевина.
* Отац Џорџ је амерички војни аташе и пуковник америчке авијације у пензији, а мајка Стела новинар. Сина су одгојили у духу православља и љубави према Грчкој, али и Србији.
* Средином 70-их прошлог века, док је радио као политички аналитичар и креирао политику републиканаца у америчком Сенату, запослио се у адвокатској компанији Венабле, која се уз фирму Сквајер сендерс паблик адвокаси нашла на удару медија када је откривено да им је Епархија рашко-призренска уплаћивала новац за лобирање.
* Џејмс Џатрас је основао Амерички савет за Косово, који је преко своје интернет странице њњњ.савекосово.орг информише о судбини Срба на КиМ.
* У браку је пуних 37 година, има двоје деце и два унучета.

Извор: VESTI ONLINE

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: