fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

22 године од некажњеног злочина у Јошаници крај Фоче

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/Spomenik_pobijenim_srpskim_civilima_u_Josanici.jpg

На Никољдан 1992. године припадници такозване Армиjе РБиХ из Горажда свирепо су убили 56 српских цивила из фочанске Мjесне заjеднице Јошаница и запалили 18 jошаничких села. Тим поводом данас су породице побиjених Срба изашле на Градско гробље у Фочи и на мjесно гробље у Јошаници и запалили свиjеће. Преживjели и потомци убиjених и данас се присjећаjу како су их на крсну славу напале бивше комшиjе муслимани из Горажда. 

Напад на 18 српских села Јошанице извели су припадници злогласне Прве дринске бригаде Армиjе БиХ, под командом официра Заима Имамовића. Наjвише убиjених jе из породица Вишњић, Груjичић, Кулић, Стевановић. Они су за само неколико часова, убили, заклали и спалили 56 мjештана, међу коjима jе 37 цивила – дjеце, стараца и жена.

Милости нису имали ни према двоипогодишњоj Данки Tановић, те брату и сестри десетогодишњем Дражену и дванаестогодишњоj Драгани Вишњић. Преживjели се присjећаjу да су нападачи убиjали све на коjе су наишли, жене, дjецу, старце, животиње, палили куће. Од већине села практично ништа ниjе остало.

У jошаничком селу Хоџићи обновљено jе само неколико кућа, а приjе неколико година подигнуто jе спомен-обиљежjе. Иако су свjедочили о том тешком злочину, у коjем су и дjеца и жене били масакрирани, и послиjе 22 године од наjвећег страдања фочанских Срба jош се чека на судски епилог.

Окружно тужилаштво у Tребињу годинама jе водило истрагу и упркос броjним свjедочењима преживjелих ниjе подигло ниjедну оптужницу за оваj злочин. Послиjе дугогодишње истраге предмет jе приjе двиjе године прослиjедило Tужилаштву БиХ.  Из ове институциjе раниjе jе саопштено да се води интензивна истрага и да jе Јошаница jедан од приоритета Tужилаштва.

Родбина погинулих и преживjели Јошаничани jош jедном су поручили да никада неће одустати од борбе за правду, jер jе, како истичу, то њихова обавеза и jедини пут ка помирењу народа у БиХ.

Годишњица никољданског страдања званично се обиљежава 22. маjа, на празник Преноса моштиjу Светог Николе, када се код споменика у Горњоj Јошаници служи помен.

 

Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

Желим да моjе диjете, никада не доживи оно што смо ми и наши 

МАЈСКО СЈЕЋАЊЕ НА ЈОШАНИЧКО СТРАДАЊЕ

Правосуђе БиХ ћути о покољу Срба у Јошаници – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: