fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Хрватска не одустаје од плана за одлагање радиоактивног отпада

Бањалука – Хрватска не одустаје од намјере да на Трговској гори у општини Двор уз границу са БиХ одлаже радиоактивни отпад, а посљедња потврда за то стигла је у виду дописа упућеног начелнику општине Двор у Хрватској Николи Арбутини, из којег се види да су припреме у поодмаклој фази.

Допис Арбутини упутио је Фонд за финансирање разградње и збрињавања радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива Нуклеарне електране Кршко. Начелник је обавијештен да је именован Управни одбор тог фонда и усвојен програм рада и финансијски план за 2018. годину.

– Настављају се активности у вези са збрињавањем радиоактивног отпада у Хрватској и раније најављиване активности рада с локалном и регионалном заједницом – наведено је у допису који је у посједу „Гласа Српске“.

Арбутина каже да Хрватска има циљ који спроводи, не питајући никога за мишљење и ставове.

– У националном програму спровођења стратегије збрињавања радиоактивног отпада, искориштених извора и истрошеног нуклеарног горива наводи се да за овај државни пројекат мишљење локалне заједнице није пресудно. Хрватски сабор је 15. децембра прошле године измијенио Закон о радиолошкој и нуклеарној безбједности, што показује да се иде на завршетак пројекта за одлагање отпада – рекао је Арбутина, који је због страха од посљедица за становништво против овог пројекта.

Потпредсједница Владе РС и министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић каже да Влада и даље нема званичних сазнања о активностима које Хрватска спроводи у вези са потенцијалном изградњом одлагалишта радиоактивног отпада.

– Надам се да ћемо са осталим надлежним институцијама ФБиХ и БиХ наставити борбу и чинити све што је у нашој моћи да спријечимо одлагање радиоактивног отпада у непосредној близини границе и изворишта питке воде. У току су активности за проглашење претходне заштите подручја ријеке Уне, што представља још један аргумент преко којег, увјерени смо, ни међународне институције неће прећи – рекла је Голићева.

Претходна заштита овог подручја може да траје највише двије године, све док не буде проглашен парк природе „Уна“, који би се простирао на површини од 2.938 хектара и обухватао сјеверозападни дио Српске, кроз које протиче Уна.

Начелник Новог Града Мирослав Дрљача јуче се није јављао на телефон, а посланик у Народној скупштини РС из ове општине Вања Бајић каже да је очигледно да је Хрватска чврсто одлучила да изгради одлагалиште радиоактивног отпада, без обзира на негодовање становништва у општини Двор и сусједним општинама у БиХ.

– Изгледа да су узалудни сви напори становништва и Владе РС да спријече изградњу одлагалишта, а ни проглашење парка природе не занима власти Хрватске. Неозбиљно је и понашање чланова Предсједништва БиХ, који на посљедња два састанка са хрватском предсједницом нису ставили на дневни ред ово питање, а у њиховој је надлежности, јер је то међудржавни проблем – истакао је Бајић.

У Кабинету члана Предсједништва БиХ из РС Младена Иванића су рекли да је на сваком састанку са предсједницом Хрватске Колиндом Грабар-Китаровић било ријечи о одлагалишту радиоактивног отпада.

– Предсједништво је јединственог става да тај проблем треба да буде ријешен. Обавезали смо и Регулаторну агенцију за радијациону и нуклеарну безбједност да у међународним контактима ријеши ово питање. На свим састанцима са представницима Хрватске инсистирамо на овој теми – истакли су у Иванићевом кабинету.

Пуцањ у будућност

Вања Бајић каже да изградњом радиоактивног одлагалишта све општине у близини, а посебно Нови Град, не би имале никакву перспективу.

– Тешко је и замислити да нормално живимо уз чињеницу да је радиоактивни отпад преко пута и да свакодневно размишљамо да ли је загађена вода за пиће или храна коју конзумирамо – истакао је Бајић.

Осим Двора и Новог Града угрожене би биле и општине Костајница, Крупа, Бихаћ, Бужим и Цазин, односно свеукупно око 230.000 људи.

Аутор: Свјетлана Шурлан

Извор: Глас Српске

Везане вијести:

Загреб ипак шаље нуклеарни отпад у Двор на Уни | Јадовно 1941.

Нуклеарни отпад ипак у Двору на Уни? | Јадовно 1941.

Неће отпад из Кршког у близини РС! | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: