arrow up

Подијелите вијест:

“Хрвати су били бољи пре уласка у ЕУ”

Књижевник и новинар Миљенко Јерговић изјавио је да су Хрвати били бољи пре него што су ушли у Европску унију и да се прибојава да ће се исто десити и Србима када уђу у Унију.

Фото: Тањуг
Фото: Тањуг

А сад попују Србима…

– Бојим се да ћете се понашати као Хрвати чим уђете у Унију. Кад уђеш, више се не мораш правити фин. То је лоше – рекао је Јерговић, преноси “Блиц”.

Јерговић каже да су данас хрватске елите “махнитије од српске” и да је ту разлог у осећају надмоћи и међународног легитимитета.

– Они су, како каже министар спољних послова Миро Ковач, Европска унија. Пазите, не каже Ковач да су Хрвати у ЕУ, него да су они лично Европска унија – примећује Јерговић.

На питање да ли може да дефинише корене мржње између народа који говоре истим језиком, Јерговић одговара да је ту реч о “терору малих разлика”.

– Хрвати би да се јако разликују од Срба, али им не иде. Срби би да Хрватима докажу да су они (Хрвати) у ствари Срби католичке вере и чуде им се што су тако задрти, па би да буду нешто друго. Сви наши ратови у деведесетим водили се се за веће разликовање – рекао је Јерговић.

Он додаје да се, иако се чинило да су то били ратови за територију, ратовало за културу и идентитет.

– Наши ратови су били и још увек јесу културни ратови. Ваљда нам је све друго некултурно осим ратова – навео је Јерговић.

Коментаришући недавну изјаву градоначелника Загреба Милана Бандића да је Други светски рат завршен, Јерговић каже да није тако.

– Тај рат ће бити завршен када будемо имали заједничку истину или заједничку нарацију о њему. Не само да Други светски рат у Југославији није завршен, него смо до његовог краја данас даље него што смо били 1945. – закључује овај хрватски књижевник.

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

Стефановић: Србима се ускраћује право на језик и писмо

Црвена Хрватска: Нацисти, свратите у Шибеник ако имате м*да!

Славонцима стижу позиви за мобилизацију и ратни распоред

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Kad se nebo srušilo

Zdenka Novak | Kad se nebo srušilo Zdenka Novak | When Heaven’s Vault Cracked Autorica

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​