fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Филм о Александру Маслеши – најмлађем погинулом борцу Требињске бригаде

У Требињу је премијерно приказан документарни филм о најмлађем погинулом борцу Tребињске бригаде Александру Маслеши под називом „Сузе говоре истину“, требињског новинара Небојше Колака.

Фото: СРНА
Фото: СРНА

Филм траје 67 минута и говори о шеснаестогодишњем дјечаку који је напустио дјечачку игру и школу, узео пушку и отишао на прву линију херцеговачког фронта да брани отаџбину.

У филму говоре његови родитељи, сестра и дјед.

Колак је истакао да је на дјечака посебан печат оставио деведесетпетогодишњи дјед Раде.

„Немој ми замјерити што плачем, јер сузе говоре истину“, присјетио се Колак Радових ријечи, због чега се и одлучио за овај назив филма.

Говорећи о успостављању контакта са породицом Маслеша, Колак је рекао да му је за то требало више од три године, те да је, послије откривања Александровог споменика у Бреговима, договорио са његовим најближим да уради документарни филм.

„Дијете које је дало свој живот за отаџбину заслужује да прича о њему остане записана. Нова покољења треба да знају причу о дјечаку који је храбро стао на браник отаџбине и за њу дао свој живот“, рекао је Колак.

Славко Перошевић је написао епску пјесму о Александру, чије одломке у филму говори Ратомир Мијановић.

Александар је рањен 27. септембра 1994. године на Борачком језеру код Коњица, а преминуо је на Војно-медицинској академији у Београду 16. јануара 1995. године.

Стадион малих спортова у Бреговима носи његово име, а испред овог објекта је у јануару откривен споменик, док је код стадиона у Полицама нацртан графит са Маслешиним ликом и амблемом Војске Републике Српске.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обиљежено страдање Александра Маслеше, најмлађег борца Требињске бригаде

Откривен споменик најмлађем борцу Требињске бригаде

Споменко Гостић не смије бити заборављен

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: