fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Фашизам није само ствар прошлости, демократију и данас треба штитити

Загреб – „Њемачки живот“, један од најишчекиванијих филмова овогодишњег ZagrebDoxa, кроз причу о бившој Гебелсовој секретарици упозорава како фашизам није само ствар прошлости и да демократију треба и данас штитити, а то је, рекао је један од режисера Christian Kroenes,  био и циљ тог документарног филма.

Филм, за чију су пројекцију у уторак распродане све улазнице, доноси досад најдетаљнији интервју с недавно преминулом Brunhildom Pomsel у коме је, у својој 105. години, одлучила проговорити о времену када је, као најбржа дактилографкиња њемачког радија, почела радити за озлоглашеног Хитлеровог министра пропаганде.

Након Другог свјетског рата пет је година провела у руском затвору, бившем нацистичком логору, а потом се запослила на њемачкој телевизији гдје је дочекала пензију.

Себе је увијек доживљавала као аполитичну особу која се случајно нашла у том „средишту зла“. Kroenes каже како није хтјела говорити о детаљима из Гебелцове канцеларије, ни о томе како су људи нестајали преко ноћи, како су Јевреји депортовани из Берлина, међу којима је била и њезина блиска пријатељица.

„Могла је и требала знати што се догађало, но била је и мало себична, тражила је бољу плату, а политика је није занимала“, додао је.

„Када смо почели радити филм, то је био поглед у историју, но онда смо видјели да је важан и у овом тренутку, јер кроз причу из прошлости можемо упозорити будуће генерације“, напомиње Kroenes.

Након што је погледала филм, Помсел је изјавила како се осјећала као да се гледа у огледало и посматра све грешке које је направила у животу.

Премда из филма дјелује како се није покајала, режосер наглашава да она није ни покушавала приказати ствари бољима него што јесу, нити је показивала лажно кајање, као што је то често случај са свједоцима нацистичког режима.

„Филм не ставља фокус на личну кривњу или невиност, више на одговорност и морал, а она је била као милијун других који нису рекли ‘не’ и  који су давали подршку окрутном режиму“, устврдио је.

Kroenes сматра да је управо  због тога филм важан за данашње гледаоце.

„Свједочимо јачању десничарских странака у Еуропи и у САД-у. Завођење људи с једноставним и радикалним рјешењима увијек је пролазило, а тако је и данас“, рекао је.

„Демократија је диљем свијета на мети популиста који је уништавају за своје циљеве, а ми имамо ту одговорност да ју бранимо“, устврдио је.

Филм је већ приказан на десетак филмских фестивала, а аутори су посебно ишчекивали пројекцију у Јерусалиму.

„На крају се то искуство показало као одлично, особито када нам је приступио човјек који је преживио шест нацистичких логора и рекао да је њемачки живот вјеројатно највећи допринос да се преброди Холокауст“, истакнуо је.

Осим на разговору с Помсел, филм се темељи на архивском материјалу одабраном између скоро хиљаду сати снимки, а уз Kroenesа , који је деведесетих био ратни извјештач са ових простора, филм су режирали Florian Weigensamer, Roland Schrotthofer i Olaf S. Mueller.

Kroenes је студирао сценаристику и драматургију на Универзитету за музику и изведбене умјетности у Бечу, а у филмској и медијској индустрији дјелује више од 25 година.

Оснивач је, главни продуцент и извршни директор продукцијске куће Blackbox Film & Media.

Извор: Jutarnji.hr

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: