Да се не понови – главна је порука с комеморације за жртве холокауста, одржане у недјељу на Јеврејском гробљу у Ђакову за жртве некадашњег сабирног логора за Јевреје који је у овоме граду радио од 1941. до 1942. године.
Кроз логор је прошло око 2000 Јевреја, махом жена и дјеце из БиХ, а више од 500 их је ту скончало. Добром дијелу логораша логор у Ђакову био је привремена станица до Јасеновца или Auschwitza. Захваљујући тадашњем ђаковачком гробару Стјепану Колбу, имена жртава логора су пописана, као и други подаци попут године и мјеста рођења, па је ђаковачко Јеврејско гробље јединствено у Еуропи по обиљеженим гробовима жртава холокауста. У знак захвалности храбром гробару, лани је Колбу откривена спомен-плоча на Јеврејском гробљу у Ђакову.
Ово је јединствено гробље због једнога човјека који је сачувао сва имена и због којег се зна ко је гдје сахрањен, рекао је Жељко Беиссманн, предсједник Јеврејске општине Осијек која је организатор комеморације.
И ове године комеморацији су, осим малобројних преживјелих логораша ђаковачког логора, присуствовали и представници јеврејских општина из Хрватске, Србије и БиХ, а први пут и једна мања скупина из Израела. Почаст жртвама одали су и представници Града Ђакова те Ђаковачко-осјечке надбискупије.
Присутнима се обратио и предсједник Координације јеврејских општина Хрватске др. Огњен Краус истакнувши храброст тадашњега ђаковачког гробара Стјепана Колба који је својим јединственим чином, односно пописом свих сахрањених жртава, с породицом, могао постати жртва усташког терора.
Иронијом судбине, Стјепан Колб је по завршетку Другога свјетског рата, 1945., и сам завршио у логорима, али сада у оним за фолксдојчере. Прво у Крндији, потом у Валпову, а на крају и у Сарвашу покрај Осијека. Умро је 22. новембра 1945. године, убрзо након пуштања на слободу и након што је, како је његова унука Бранка Буковац лани испричала медијима, на котарском суду дао изјаву о страдању Јевреја у ђаковачком логору.
Извор: forum.tm
Везане вијести:
Ко кроз Јасеновац није прошао, тај се не зна Богу молит`!
Прича о праштању Србина коме је усташа побио читаву породицу