fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Црногорско острво смрти: Напуштено стење које је вековима доносило само ужас

Пре само неколико деценија на овом острвцету у Црној Гори дешавале су се ужасне ствари. Сада ће то бити најновији рај за богаташе из Европе.

Фото: Wikipedia/Bengt Nyman
Фото: Wikipedia/Bengt Nyman

Мамула, у поморским картама углавном уведено као Ластавица, мало је острво у Јадранском мору, у Црној Гори, на улазу у Бококоторски залив. Kружног је облика, пречника 200 метара.

Око 80% површине острва заузима тврђава, коју је средином 19. века изградио аустроугарски генерал Лазар Мамула. Иако га је изградила аустроугарска војска, она га никада није користила у војне сврхе.

Током оба светска рата тврђава је служила као злогласни затвор познат по окрутности. У Другом светском рату га је 30. маја 1942. преузела фашистичка Италија и тамо затварала партизане и антифашисте из околних подручја. Под владавином Мусолинија, од преко 2.000 затвореника 130 је убијено или умрло од глади.

Фото: Wikipedia/Kлацкалица
Фото: Wikipedia/Kлацкалица

О концентрационом логору, у коме је за време Другог светског рата био заточен већи број лица српског порекла са подручја Босне и Херцеговине, Хрватске и Црне Горе, говори и филм “Kампо Мамула” из 1959. године, режисера Велимира Стојановића.

Данас тврђава пропада, а ниједан пројекат оживљавања ове потенцијалне туристичке атракције до сада није спроведен у дело. Ипак, то ће се можда променити ускоро…
Захваљујући инвестицији од 23,95 милиона долара швајцарске компаније ОХМ Мамула ће постати луксузан ризорт.

Планира се да се напуштено острво и тврђава који датирају из Другог светског рата претворе у ризорт са две плаже, центром за спортове на води, ресторанима и баровима, спа-центром и три базена.

Изградиће се и лука за госте хотела, а за госте хотела на располагању ће бити 33 апартмана.

Извор:  ДНЕВНО.РС/Б92

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: