fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Брод- Сјећање на страдање Срба у Сијековцу

Сјећање на страдање Срба у Сијековцу
Сјећање на страдање Срба у Сијековцу

У Броду ће 26. марта бити обиљежене 24 године од страдања Срба у Сијековцу. Незапамћени злочин из 1992. године, сматра се званичним почетком рата у БиХ.

Увод у масакр Срба у Сијековцу догодио се 25. марта 1992. године, када су припадници тзв. Интервентне јединице регуларлних оружаних снага Хрватске убили Андрију Мартића, његовог сина Момира и комшију Душана Дујановића. Масовна убиства настављена су дан касније.

Тада је за само један сат убијено 19 српских цивила, од којих је најмлађа жртва Драга Милошевић имао 17 година, а најстарији међу њима Јово Зечевић (72), којем су убијена и три сина.

– У раним јутрањим часовима напали су голорук српски народ. Интервентни вод Сијековца на челу са Медом Чаушевићем, а све те јединице које су учествовале и прешле преко Саве предводио је Анте Пркачин, сада генерал Војске Хрватске, који је, сматрам, лично најодговоринији, а прије свега и Медо Чаушевић, који је иначе Сијековчанин, напао своје комшије које су биле голооруке и ненаоружане – каже Зоран Видић.

Прије 24 године нападом на Сијековац, нападнуто је становништво БиХ, и њена територија заузета, без објаве рата.

Велимир Дуњић, члан Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање значајнијих историјских датума, каже да су Срби били нападнути од регуларне војске друге земље, као и да је недодовољно познато у јавности, да је на мосту на Сави између Славонског Брода и Брода, писало „Забрањен прелаз за Србе и псе“.

Као и претходних година, 26. март ће бити обиљежен на достојанствен начин.

Илија Јовичић, начелник Брода, рекао је да се припремају различити садржаји како би се млађе генерације боље упознале с вим дешавањима. Биће приказан и документарни филм „Дјеца“, рађен у продукцији РТРС.

Обиљежавању ће, осим породица страдалих, бројних становника Брода и околних мјеста, присуствовати и званичници Републике Српске.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Везане вијести:

Масакр у селу Сијековцу | Јадовно 1941.

Сијековац: Злочин без казне | Јадовно 1941.

Избјегавање извођења правих свједока за Сијековац

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: