arrow up

Podijelite vijest:

Bijeljina: Otkriven i osveštan “Spomenik majkama”

U Bijeljini je danas otkriven i osveštan “Spomenik majkama” za čiju se izgradnju od 2015. godine zalagalo Udruženje porodica nestalih boraca i civila Semberije i Majevice.

U Bijeljini je danas otkriven i osveštan "Spomenik majkama" za čiju se izgradnju od 2015. godine zalagalo Udruženje porodica nestalih boraca i civila Semberije i Majevice.
Bijeljina – “Spomenik majkama” Foto: SRNA

Spomenik je podignut u čast majkama koje su izgubile sinove od Kosovske bitke do posljednjeg rata, a smješten je kod Sabornog hrama Rođenja Presvete Bogorodice na Ledincima. Udruženje je pripremilo projekat, a skulpturu je izradio akademski vajar Rajko Blažić, profesor na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu.

“Prije dvije godine pokrenuli smo aktivnost u vezi sa izgradnjom ovog spomenika jer smatramo da majke koje su gajile sinove, a koji su svoje živote dali za svoj narod, zaslužuju da im se i na ovaj način odužimo”, rekla je predsjednik Udruženja porodica nestalih boraca i civila Semberije i Majevice Smilja Mitrović, koja još traga za posmrtnim ostacima sina jedinca.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić zahvalio je Udruženju što je pokrenulo inicijativu za izgradnju spomenika i podsjetio da je za Republiku Srpsku živote dalo oko 30.000 boraca.

Pomoć u izgradnji spomenika dao je i Rudnik i Termoelektrane Ugljevik.  Жiko Krunić je u ime “Ugljevika” naglasio da je pružanje finansijske pomoći u izgradnji spomenika nastavak dobre prakse ovog preduzeća.

“Pomoć RiTE u realizaciji ovog projekta je najmanje što smo mogli da učinimo za porodice koje su dale ono najvrijednije, a to su njihovi sinovi. Svi u RiTE smo ponosni što smo doprinijeli izgradnji `Spomenika majkama`”, rekao je Krunić nakon otkrivanja i osveštanja spomenika.

Finansijsku pomoć za izgradnju spomenika pružili su i grad Bijeljina i privrednici ovog grada i Republike Srpske.

Izvor: SRNA

NAJNOVIJE VIJESTI

Pripreme za nastavu

Krenut ćemo poslije doručka, trotoarom. Ići ćemo slobodno, bez neke kolone, da ne

Svrabara

Došla je medicinska sestra sa tri čovjeka koji su nosili velike naramke nekog

Vlak za Bajmok

Kamo ćemo? Pa opet u vagon. Marveni, dakako! Slika uobičajena – peć gori,

Čekamo vlak za Baju

Konačno zviždi, fućka lokomotiva. Počinje graja, glasno se razgovara… Motam ceradu, a ona

U Pečuhu smo

„Dižite se i iznosite stvari“, oglasi se Stevo. Sve smo iznijeli i poredali

U vagonu za Pečuh

Sve je tako potrajalo do onog dana kad Stevo reče: „Danas, negdje predvečer,

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​