fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Америка „жмурила“ на Голи оток

ЦИА обелоданила податке из којих се види да је од почетка знала за Титове концентрационе логоре. Сумње да је Старо сајмиште наставило да „ради“ као камп за „националисте“ и Немце

фото И. Маринковић
Голи оток фото И. Маринковић

ЦИА и америчке власти су знале за формирање Голог отока већ почетком новембра 1949, иако је логор почео да ради у јулу и био је прворазредна државна тајна. Ово су, како каже за „Новости“ историчар Срђан Цветковић, показала документа ЦИА до којих је дошао, а са којих је пре извесног времена скинута ознака тајности. Американци наводе још низ логора, од којих се један број налази надомак Београда!

Из низа декласификованих страница, у периоду новембар 1948. – фебруар 1952, које је америчка обавештајна агенција објавила на свом сајту, види се да је ЦИА помно пратила не само однос између Стаљина и Тита, већ и прилике у КПЈ, сукобе са присталицама Коминформа… У једном од папира из 1950. године, на којем стоји печат „вратити библиотеци“, наводи се да је свака република успоставила концентрационе логоре, на челу сваког логора је управник, обавезно официр Удбе, а управник за Србију је пуковник Удбе Воја Поповић.

На подручју Београда, у неколико логора, заточено је око 12.000 људи, који су под надзором мајора Удбе Тодора Ранковића. Сваки логор, констатује ЦИА, има 2.000-2.500 заточеника, и многи служе казне 12-20 година принудног рада. Чувари у кампу за присталице Коминформа су припадници „специјалне милиције“ и такви логори су не само у близини Београда, већ и близу рудника.

Они који покушају да побегну, убијани су на лицу места, а они који се добро владају једном у два месеца могу под пратњом да напусте камп, на два-три сата. Међу затвореницима распоређени су агенти провокатори. ЦИА помиње и логор под командом мајора Удбе Данета Лапчевића, лоциран два километара југозападно од Земуна, на периферији Београда (верује се да је у питању некадашњи логор Старо сајмиште). У њему су били заточени „југословенски националисти“, Аустријанци и Немци.

Испод печата „поверљиво“ и „тајна“ налазе се прецизне географске одреднице центра за депортацију, радног и логора за политичке затворенике, на острвима Голи оток и Свети Гргур, као и на острвцету Зечево. ЦИА наводи не само да су они подређени Војно-техничком штабу Голи оток, већ и конкретна имена људи у Загребу и Београду који су за њих задужени (пр. Јозо Шувјић, капетан Илић, извесни Дреска, који је, како наводе, нестао у чисткама ибеоваца).

– Ови извештаји показују до које су мере Американци били упућени у ситуацију и озбиљно кршење људских права у Југославији у време владавине Јосипа Броза – коментарише Цветковић. – Детаљно се наводе имена логора и број логораша широм Југославије, као и да се у њима налазе не само стаљинисти, већ и грађански оријентисани интелектуалци, националисти, кулаци и сељаци који су се опирали принудном откупу и колективизацији.

Др Срђан Цветковић,фото А.Станковић
Др Срђан Цветковић,фото А.Станковић

Према Цветковићевим речима, у Југославији је до почетка педесетих неколико стотина хиљада људи прошло затворе, док их је на десетине хиљада убијено у чисткама после рата. По тим параметрима, каже, до почетка педесетих то је био најтврђи стаљинистички режим у источној Европи, који се од половине педесетих либерализовао.

– Све то није сметало Америци да због геополитичких интереса, после сукоба са Стаљином, зажмури на једно око и пружи подршку Титу, практично током целе његове владавине. Зато Америка никада није искрено подржавала дисиденте и борце за људска права у Југославији, нити покрете отпора као у Пољској или Бугарској. Уступак овдашњих власти било је одустајање од колективизације села и делимична либерализација, међутим, то је била фасада, јер је режим увек посезао за логорима, затворима, па и убиствима, када се осећао угроженим – каже Цветковић.

ПРЕЦИЗНИ ОПИСИ

Америчке процене из 1952. кажу да се на Голом отоку налази 5.000-10.000 људи, који раде у каменоломима. Такође детаљно описују где су на острву смештене куле осматрачнице, команда, бараке, радионице…

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

УШЛИ СМО У ЛОГОР – ГОЛИ ОТОК: Ево како су РОБИЈАШИ у …

На Голом Отоку процентуално било највише Срба и Црногораца …

Тајна Голог отока: Претеча трговине – шверца и Удбина …

Међу логорашима на Голом отоку и син војводе Мишића …

Живот се разбио о камен

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: