fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Акција Диане Будисављевић – најевећи подвиг у Другом свјетском рату

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/jasenovac/promocia_knjige_o_diani_budisavljevic.jpg

У Спомен-подручjу „Доња Градина“ у Козарскоj Дубици синоћ jе промовисано дjело књижевника и новинара Бошка Ломовића Књига о Диани Будисављевић, хуманитарки аустриjског пориjекла коjа jе током Другог свjетског рата спасила више од 15.000 дjеце из усташких логора смрти у Независноj Држави Хрватскоj.

Аутор Бошко Ломовић истакао jе да jе акциjа Диане Будисављевић била наjвећи хуманитарни подвиг у Другом свjетском рату.

„Упркос томе, она jе већ 28. маjа, по ослобађању Загреба `бачена под тепих` и то jе траjало безмало седам децениjа, тако да тек почетком овог милениjума почињемо да откривамо Диану Будисављевић, наjприjе у Загребу, гдjе jе захваљуjући Спомен подручjу `Јасеновац` изашао њен дневник коjи jе пронашла њена унука Силвиjа Сабо“, рекао jе новинарима Ломовић.

Он jе навео да jе „Дневник Диане Будисављевић“ штампан на њемачком jезику у само 700 примjерака, што jе било мало за сам Загреб а камоли за циjелу ондашњу Југославиjу.

Говорећи о судбини дjеце коjу jе од сигурне смрти спасла Диана Будисављевић, Ломовић jе рекао да су та дjеца по изласку из логора дата у броjне хрватске породице и нагласио да акциjу спасавања тог обима Будисављевићева не би могла да уради сама, упркос свом добростоjећем положаjу и угледу у Загребу.

„Спашавала jе уз помоћ своjих силних веза, чак и међу официрима Вермахта и помагача коjе jе окупила у своjоj акциjи, коjих jе било више, а њихова имена и биографиjе се наводе у књизи“, открио jе Ломовић и нагласио да jе међу помагачима било и Срба и Хрвата, дипломата, њемачких официра и високих усташких функционера.

Он jе подсjетио да jе усташки режим Анте Павелића имао три логора за дjецу, те да су то jедини логори за дjецу коjи су постоjали у Другом свjетском рату, jер их ниjе имао ни Хитлер.

Ломовић jе рекао да jе прихватио да пише о Диани Будисављевић на приjедлог Стеве Ћосовића из издавачке куће „Свет књиге“ из Београда, те да jе на дjелу радио кратко, од марта прошле године, користећи се „Дневником Диане Будисављевић 1941-1945“, историjским изворима Драгоjе Лукића и свjедочанствима.

Он jе упозорио да и данас многи не знаjу ко jе била Диана Будисављевић jер се о њеноj хуманитарноj акциjи ниjе ни смjело знати, а да су разлози зашто jе то тако наведени у његовом дjелу.

На промоциjи Књиге о Диани Будисављевић, осим аутора, говорили су издавач Стево Ћосовић и Његово преосвештенство епископ славонски Јован /Ћулибрк/.

Организатори промоциjе су Одбор за Јасеновац Светог архиjереjског сабора Српске православне цркве, а домаћин Јавна установа Спомен-подручjе „Доња Градина“.

Диана /Обеxер/ Будисављевић, по рођењу Аустриjанка, избавила jе из усташких логора у Независноj држави Хрватскоj 15.536 српске дjеце. Умрло их jе 3.254 током спашавања или одмах по напуштању логора, исцрпљено тортуром, глађу и болешћу, а више од 12.000 избављене дjеце преживjело jе рат.

Њеном личном подухвату, названом „Акциjа Диане Будисављевић“, придружило се више од стотину људи, коjи су сопствену егзистенциjу подредили спашавању заточене дjеце од сигурне смрти.

Бошко Ломовић jе српски новинар и књижевник коjи jе до сада обjавио више од 20 збирки пjесама за дjецу и одрасле, романа и приповjедака. У Србиjи и другим земљама бивше Југославиjе освоjио jе чак 160 награда.

Његове радио драме су емитоване на Радио-Београду и Загребу. Пjесме и приче су му обjављене у листовима и часописима на словачком, jерменском, румунском, бугарском, македонском, турском, енглеском и мађарском jезику.

 Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

СУТРА ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ О ДИАНИ БУДИСАВЉЕВИЋ

Диана Будисављевић – Отргнута од заборава – Jadovno 1941.

СПАСИТЕЉКИ СРПСКЕ ДЕЦЕ У ЧАСТ: У Бечу отворен Парк …

35 година од смрти Диане Будисављевић – Jadovno 1941.

Дианина листа – Jadovno 1941.

Тихомир Станић за Курир: Јасеновац ће бити круна моjе кариjере

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: