arrow up

Podijelite vijest:

Sećanje na Srbe mučene i ubijene u Prihvatnom logoru Zemun 1942 – 1944. godine

U organizaciji udruženja “Jadovno 1941.” iz Beograda,  a uz podršku gradske opštine Zemun, 8. i 9. maja održane su manifestacije u znak molitvenog sećanja na mučene i ubijene Srbe u Prihvatnom logoru Zemun (danas poznat kao “Staro Sajmište”), u periodu od 1942. do 1944. godine.
Pomen nad masovnom grobnicom na Zemunskom groblju za 6.500 ubijenih Srba

Prihvatni logor Zemun se nalazio na teritoriji NDH. Bio je namenjen za prihvat i upućivanje na prinudni rad radno sposobnog stanovništva. Istorijski podaci ukazuju da je kroz kapiju logora prošlo između 95.000 i 100.000 ljudi, a da je u njemu smrt našlo oko 40.000 ljudi, o čemu svedoče i  procene Državne komisije za utvrđivanje zločina oklupatora i njihovih pomagača, izrađene po završetku rata. Najmanje 6.500 bile su žena i deca sa Kozare, iz Dubice i drugih potkozarskih sela. Posle rata tela su ekshumirana i bez identifikacije i sahranjena u zajedničku grobnicu na zemunskom groblju.

Obeležavanje sećanja na žrtve Prihvatnog logora Zemun – Anhalten Lager Semlin počelo je u petak 8. maja litijom sveštenika SPC i potomaka i poštovalaca žrtava logora, koja se kretala novobeogradskim i zemunskim ulicama od zgrade u kojoj je bila smeštena komanda logora do zemunskog groblja i najveđe pojedinačne masovne grobnice u NDH, u kojoj je večni mir našlo 6.500 stradalnika iz ovog logora.

U subotu 9. maja, u Crkvi Svetog Velikomučenika Dimitrija na zemunskom groblju, militveno sabranje je otpočelo Zaupokojenom liturgijom, nakon koje je organizovan krsni hod naroda do grobnice, gde je održan pomen žrtvama.

U odavanje počasti žrtvama po prvi put su se uključile i važne državne institucije: delegacija ministarstva odbrane i Vojske Srbije, narodni poslanici Narodne skupštine Republike Srbije, predstavnici gradske opštine Zemun, članovi Udruženja logoraša, Udruženja invalida, istaknuti intelektualci i mnoštvo građana.

Važan istorijski čas okupljenima održao je profesor Miloš Ković, naglašavajući važnost poznavanja istine o stradanju srpskog naroda u 20. veku i njegovom Pokolju u Drugom svetskom ratu.

Završetak ovogodišnjih manifestacija, kojima Udruženje građana “Jadovno 1941” osvetljava zaboravljenu istinu o Pokolju srpskog naroda u Prihvatnom logoru Zemun, je planiran u petak 22. maja u 19.00 časova u svečanoj sali opštine Zemun uz slobodan ulaz, kada će se uz prigodan program i učešće renomiranih horova, pesnika, istoričara i guslara održati komemoracija stradalim srpskim mučenicima. 


Priredila redakcija portala Jadovno 1941.


Vezane vesti:


NAJNOVIJE VIJESTI

Haron i sudbine

English  Ante Zemljar:  Haron i sudbine – Ustaški koncentracioni logori Slana i Metajna na

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​