Делегација Сјеверне Кореје позвала је Јапан да плати „значајну одштету“ за принудни рад и регрутовање Корејаца током Другог свјетског рата и осталих азијско-пацифичких сукоба, јавили су јужнокорејски медији.
Шеф делегације Сјеверне Кореје Ри Џонг Хјок је у ријеткој посјети Јужној Кореји осудио „злочине којим су прекршена људска права“, позивајући Јапан да изнесе у јавност податке о „отимању Корејаца на силу“ и да плати значајну одштету, по узору на послијератну Њемачку.
Он је на конвенцији у Гојангу рекао да Јапан тврди да се не ради о случају за компензацију, иако је јужнокорејски суд одлуку о одштети донио прије одређеног времена.
„Ми, читав корејски народ, од Јапана оштро захтијевамо искрено размишљање, извињење и одговарајућу одштету“, истакао је Ри.
Јапан, Јужна Кореја и Сјеверна Кореја имају горку историју односа, која обухвата јапанску колонизацију Корејског полуострва у периоду од 1910. до 1945. године, као и искориштавање жена, које су током рата биле приморане на рад у јапанским борделима.
Док Сјеверна и Јужна Кореја, с једне стране, проживљавају годину побољшања односа, стручњаци кажу да би Пјонгјанг могао да искористи недавни спор Сеула и Токија за изношење нових захтјева Јапану.
Стручњаци, међутим, упозоравају и на то да би било какво даље погоршање односа Токија и Сеула могло да угрози напоре усмјерене ка денуклеаризовању Пјонгјанга.
Спор између Сеула и Токија покренула је пресуда Врховног суда Јужне Кореје, који је у октобру донио одлуку да корпорација „Нипон челик и Сумитомо метал“ плати 87.700 долара сваком од четворице радника из Јужне Кореје који су били приморани на рад током Другог свјетског рата.
Јапан је одлуку осудио као „незамисливу“, уз напомену да је то питање „комплетно и коначно рјешено“ споразумом из 1965. године.
Извор: СРНА