Код Шаранове јаме на Велебиту јуче је служен помен за више од 40.000 Срба и Јевреја који су убијени у комплексу усташких логора смрти Госпић-Јадовно-Паг за вријеме Незавнисне Државе Хрватске /НДХ/, те освештан Часни крст.
Вијенце код Спомен-обиљежја над Шарановом јамом положили су изасланик предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић, члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, чланови Удружења „Јадовно 1941“ из Бањалуке и Београда, те представници Српског удружења за одбрану ћирилице „Добрица Ерић“.
Парастос су служили свештеници Епархије горњокарловачке.
Делегација грађана и Удружења „Јадовно 1941“ посјетиће и мјесто некадашњег сабирног логора Јадовно у Чачића Долцу, гдје ће бити постављен Часни крст и служен помен.
У близини некадашњег сабирног логора налази се девастирани споменик подигнут на бетонској плочи, покривеној јами у којој и данас леже мошти жртава.
Учесници молитвеног окупљања обићи ће затим Часни крст у Чачића Долцу који је подигнут 2012. године, те Цркву Светог Петра и Павла у кругу Меморијалног центра „Никола Tесла“ у Смиљану код Госпића.
Уз саму цркву налази се неозначена масовна гробница са посмртним остацима више од 550 Срба из Смиљана и околине побијених током Другог свјетског рата.
Учесници молитвеног окупљања посјетиће село Медак и Манастир Усјековања главе Светог Јована Крститеља, гдје ће бити приређен ручак, након чега је предвиђен повратак кући.
Дан сјећања на Јадовно уврштен је у календар обиљежавања значајних историјских догађаја Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Удружење „Јадовно 1941“ из Бањалуке је организатор молитвеног окупљања са благословом Његовог преосвештенства епископа горњокарловачког Герасима.
У комплексу логора смрти Госпић-Јадовно–Паг у Другом свјетском рату за 132 дана побијено је најмање 40.123 људи. У Метајни, на острву Паг, отворен је први логор за жене и дјецу у Другом свјетском рату.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Галерија фотографија са обиљежавања Дана сјећања на Јадовно 1941 – 2016.
Борис Беговић: Уздизање крста над Катином јамом
КРСТ НАД ЈАМОМ: Памтиш ли Србине црвену ријеку што нам из груди тече?!
One Response
Да би се уопште разумело шта се на овим просторима дешавало током другог светског рата, наша историографија мора потпуно да објасни и разјасни шта се догађало током маја, јуна, јула и августа 1941.године на Велебитским јамама, Боричевачкој јами, Гаравицама код Бихаћа, Шушњару код Санског Моста, Мехином стању у Цазинској крајини, Црном језеру код Крупе на Уни и бројним другим страхотним местима по западним крајевима српскога народа. Ни једна чињеница везана за устанак, устанике, оружане јединице, слободну територију, каснију поделу устаника на “партизане“ и “четнике“, 3 италијанске окупационе зоне, се не може правилно схватити и процењивати, без потпуног разјашњавања истине о Јадовну и осталим сличним местима. Чак се ни истина о логору у Јасеновцу не може схватити и разумети, без упознавања са овим делом историје нашега народа, који је тако дубоко и тако пажљиво чуван од нас, све у име братства и јединства, да ми данас о томе тако мало знамо и да нисмо у стању ни да замислимо све ужасне ствари које су се тамо догађале. Пажљиво и у тајности испланиране, организоване и спроведене уз подршку тада новостворене државе под називом Независна Држава Хрватска, активности на биолошком истребљењу једнога народа, почеле су већ крајем априла 1941. на Билогори и у околини Грубишног поља, настављене за Ђурђевдан у Благају код Вељуна на Кордуну, да би током јуна и јула 1941.г добиле невероватне размере у Лици и у широј околини Бихаћа (Велика жупа Крбава и Псат). Те су активности довеле до неконтролисаног и бурног оружаног одговора српскога народа, у неким случајевима и слепог и осветничког, који је у званичној историографији описан као “устанак наших народа и народности на позив Савеза Комуниста Југославије“. Нити је устанак почео на позив СКЈ, нити су комунисти били први устаници, нити су на устанак устали наши народи и народности. Устанак су подигли припадници једнога народа, да би спречили свој биолошки нестанак кроз незамислив терор, понављам пажљиво и у тајности испланиран, прецизно организован и широко спровођен на великом подручју истовремено. Док се не сазнају и објасне све чињенице везане за ову и сличне јаме и стратишта, наши преци, мушкарци, жене, старци, старице и деца, нас позивају да им памтимо имена, записујемо их и не заборављамо никада, јер само тако им враћамо и чувамо личност и људскост која им је насилно одузета прекидањем њихових живота.