arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Курц: Не можемо да забранимо комеморацију у Блајбургу

Беч — Аустријски канцелар Себастијан Курц оценио је да није у могућности, као што није ни председник покрајине Корушка,да забрани одржавање комеморације у Блајбургу.

Фото: Gettyimages/Jack Taylor
Фото: Gettyimages/Jack Taylor

„Најпре треба да се јасно каже да је скуп који се одржава црквена манифестација. Није на влади, нити председнику покрајине, а ни покрајинској влади да одлучује да ли ће се тај скуп одржати“, објаснио је он у изјави новинарима.

На питање да ли ће услишити захтев корушких власти да се закон о забрани величања нацизма прошири на усташке симболе, Курц није желео да одговори.

Он је, међутим, казао да кршење актуелног закона мора бити доследно кажњавано.

Министарство унутрашњих послова Аустрије најавило је да ће предузети мере за правну проверу у вези симбола и ознака.

У Аустрији су протеклих дана представници више странака и организација критиковали одржавање комеморације у Блајбургу, оцењујући да се ради о највећем окупљању нациста и фашиста у Европи.

Такође су затражили од власти да се тај скуп, који се одржава на приватном поседу, забрани.

(Тањуг)

Извор: Б92

Везане вијести:

Зауставити злоупотребе Блајбурга

„Хрватски мужеви“ на „дану хрватских мајки“ Блајбург, мит који расте и све је већи

Из Аустрије поручују: Стоп „фашистичкој комеморацији“ у Блајбургу

Одзвонило усташком скупу у Блајбургу?

Аустријски европарламентарци: Окупљање у Блајбургу највећи фашистички скуп у Европи

„Од уласка у ЕУ, Хрватска све више клизи у усташизацију“

Покренут сајт против усташке комеморације у Блајбургу

Блајбург: Спона између НДХ и нове Хрватске | Јадовно 1941.

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​