fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

26 година од оснивања ратне болнице „Коран“ на Палама

Почетком априла, прије 26 година на Палама је основана ратна војна болница „Коран“ у оквиру Четвртог Санитетског батаљона Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске.

Спомен-плоча испред ратне војне болнице "Коран", на којој је исписано да је од 4. априла 1992. до 30. јуна 1996. године у овој здравственој установи лијечено више од 20.000 људи и извршено више од 12.000 операција.
Пале – „Коран“ – сјећање Фото: СРНА

Почетак грађанског рата у БиХ, многе здравствене раднике онемогућио је у доласку на њихова радна мјеста, посебно у Сарајеву. Све болнице које су тада постојале остале су у граду под муслиманском контролом.

Због ратних дејстава и прогона љекара српске националности из Сарајева, осим болнице „Коран“, тада су на подручју Сарајевско-романијске регије основане и ратне болнице – „Подроманија“ на Сокоцу, „Жица“ на Илиџи и „Касиндол“ у Лукавици.

Угледни српски љекар, хирург Мирко Шошић рекао је Срни да је ратна болница „Коран“ на Палама почела да ради 4. априла 1992. године када је успјешно обављен и први порођај једне жене бошњачке националности.

„Током цијелог рата понашали смо се професионално. Ни мени нити било коме од љекара у болници није било важно које је националности рањеник. За нас је то био само човјек коме треба помоћ“, присјећа се Шошић, додавши да су све радили бесплатно.

Он наглашава да су у том периоду оскудијевали у многим стварима, од хране и гријања до лијекова, да су услови рада било изузетно тешки, али да никада нису исказали недолично понашање према пацијентима.

Импровизована операциона сала, прије рата била је сала за билијар у оквиру хотела. Почетком ратних дешавања овај хотелски комплекс на Палама промијенио је своју намјену и претворен је у болницу.

Доктор Шошић наводи да велику захвалност дугује Јени Лигтенберг, апотекарки и хуманисти из Холандије која је добровољно дошла на Пале крајем 1993. године и остала све до краја рата. Била је организатор бројних донација у лијековима и медицинском материјалу.

Испред ратне болнице на Корану откривена је спомен-плоча на којој је исписано да је од 4. априла 1992. до 30. јуна 1996. године у овој здравственој установи лијечено више од 20.000 људи и извршено више од 12.000 операција.

Доктор Шошић је нагласио да спомен-плоча симболизује значај ове установе током протеклог рата и свједочи о надљудским напорима љекара и комплетног тадашњег здравственог особља у лијечењу многих људи, српских бораца и дјеце.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сарајево – град у којем је убијена Хипократова заклетва и град у којем је сахрањена хуманост!

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: