fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Жестоке реакције опозиционих странака на изјаву предсједнице у Аргентини – Весна Пусић: Па она говори против Устава своје земље…

Изјаву предсједнице Републике Колинде Грабар-Китаровић да су „након Другог свјетског рата многи Хрвати управо у Аргентини нашли простор слободе у којем су могли свједочити домољубље и истицати оправдане захтјеве за слободом хрватског народа и домовине“, саборска заступница ГЛАС-а Весна Пусић прокоментарисала је ријечима да је „нечувено да предсједница говори против Устава властите земље“.

Фото: CROPIX
Фото: CROPIX

„То је мени потпуно неразумљива и несхватљива изјава, осим у контексту да, чини се, предсједница с ким је, таква је. Ако се окружи с једном врстом људи, онда се покушава прилагодити и говорити оно што мисли да ће се њима свидјети и то мијења овисно о аудиторију“, сматра Пусић.

Истакла је да је то њој апсолутно необјашњиво те да предсједница то мора објаснити и Европи и свијету, а у првом реду Хрватској.

„И идеја да би предсједница државе говорила против Устава властите земље је такођер нешто нечувено. О чему се тачно ради, што се тачно догодило, мени је необјашњиво, али она свакако мора стати пред хрватску јавност и рећи о чему се ради“, устврдила је Пусић.

Упитала је подржава ли предсједница нацисте и напад на хрватски Устав. „То су изворишне основе, није нека уставна одредба па сад ви можете покренути иницијативу, то је питање идентитета, тко смо ми као друштво и не можемо бити полуфашисти. Морамо бити јасни на ту тему“, истакнула је Пусић.

„Ако знамо да је Израел ухватио Adolfa Eichmanna у Аргентини, да су тамо масовно нацисти и различити њихови сарадници у различитим европским земљама бјежали, онда је то у првом реду стравично увредљиво за Нијемце јер се то не може односити на Нијемце него на нацисте и неке од људи који су били водећи у провођењу екстерминације холокауста“, казала је Пусић и позвала предсједницу да се изјасни: „Подржава ли она нацисте и напад на хрватски Устав? То су изворишне основе, није нека уставна одредба па сад ви можете покренути иницијативу, то је питање идентитета, тко смо ми као друштво и не можемо бити полуфашисти.“

Матић: То је ходајући скандал

СДП-ов Предраг Матић предсједницу Грабар Китаровић назива „ходајућим скандалом“ и поручује да га је „срам што је она предсједница Хрватске“.

Додао је да је већ помало апсурдно коментарисати предсједничине потезе. „То је ходајући скандал. Гдје год се појави, она погледа око себе и што јој је прикладно изјави“, оцјењује Матић, додавши како „од предсједнице можете очекивати свашта“.

Подсјетио је на њезину изјаву да ће проћи пуно воде Дунавом док постанемо са Србима пријатељи, па је три дана касније угостила Вучића.

„Сјетимо се што је говорила о фашизму и антифашизму, а кад је дошла у Аргентину, онда је тамо пред људима који нису никад били у Хрватској и који кад покажу на карти Хрватску захваћају и дебели дио БиХ и Србије, изјавила тако нешто за што би Ангела Меркел у истом случају или била експресно смијењена или би завршила у затвору“, рекао је Матић.

Подсјетио је и на „Лисински“ гдје је говорила Србима да је она и њихова предсједница, а прије тога им је говорила да слободно селе јер да живимо у слободној земљи. Министар обране Дамир Крстичевић и међународни секретар ХДЗ-а Миро Ковач изјаву предсједнице Републике нису хтјели коментарисати.

Баук: Кад она негдје оде, ми се морамо бојати што ће рећи

Шеф Клуба СДП-а Арсен Баук иронично је поентирао:

„Након Другог свјетског рата многи Нијемци су у Аргентини тражили и нашли простор за слободу у којој су могли истицати своје домољубље. У те се Нијемце убраја и Adolfa Eichmann, Josef Mengele и многи други истакнути и мање знани борци за простор слободе у којем могу свједочити своје домољубље. Да је то изјавила Ангела Меркел, у Њемачкој би владала расправа о томе хоће ли је након повратка у Њемачку смјестити у затвор или у неку другу установу. Кад нешто слично изговори хрватска предсједница, онда је реакција у Хрватској – има је, али је нешто мања. Зато она то и може изговорити.“

Баук је нагласио како су „свједочење слободе и домољубља“ у Аргентини имали и „Анте Павелић, Динко Шакић, Иво Ројница, Бранко Бензон и бројни други чланови усташке емиграције“ и примјетио да се предсједница „кад иде у Пазин, хвали ноном и нонотом партизанима, кад иде у Аргентину, онда су ови из ’45. борци за слободу и домољубље. Кад оде у Лисински на сједницу СНВ-а, онда је њихова предсједница. Кад оде у Вуковар, Србија и Хрватска нису пријатељске државе. Кад она негдје оде, ми се морамо бојати што ће рећи, па је онда боље да ни не иде нигдје.“

‘Тужно је што се ни дан данас не признаје жртва многим исељеницима’

Након низа замјерки што је предсједница за посјета Аргентини изјавила да су Хрвати у тој земљи нашли простор слободе након Другог свјетског рата огласио се и канцеларија Колинде Грабар-Китаровић:

– Предсједница одбацује злонамјерна тумачења њезине изјаве из обраћања аргентинским Хрватима. Та изјава ни на који начин није у супротности с врло јасно више пута изреченим ставовима о НДХ, као и о доприносу антифашизма у стварању модерне хрватске државе. Само злонамјерни могу из предсједничине изјаве ишчитавати величање једног тоталитарног режима и његових предводника. Тужно је што се ни дан данас, не признаје жртва многим исељеницима који нису смјели изражавати домољубље у својој земљи, тежњу за слободном и неовисном Хрватском, а који су за вријеме бивше Југославије били затварани, прогањани, па чак и убијани.

Аутор: Jurica Körbler

Извор: jutarnji.hr

Везане вијести:

Грабар Китаровић: Многи Хрвати су пронашли слободу у Аргентини

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: