Срби из Штокхолма уплатили су 100.000 шведских круна /11.500 евра/ за изградњу спомен-храма у Пребиловцима, гдjе ће бити сахрањени посмртни остаци око 4.000 Срба коjе су убиле усташе 1941. и 1992. године. Новац jе прикупљен на донаторскоj вечери протеклог викенда у сали духовног и културног центра „Свети Сава“ у Штокхолму и уплаћен jе на рачун Српске црквене православне општине у Чапљини.
На донаторскоj вечери окупило се 120 Срба из Штокхолма, а гости црквеноj заjедници у том граду били су епископ захумско-херцеговачки и приморски Григориjе, парох чапљински jереj Данило Боро и секретар епархиjе Мирослав Бошковић.
Јереj Боро рекао jе Срни да су донаторску вечеру, према благослову Његовог преосвештенства епископа британско-скандинавског Доситеjа, организовали чланови Завичаjног удружења Херцеговаца у оснивању „Свети Василиjе Острошки“.
Вече jе одржано под покровитељством Српског Савеза и Савеза Срба у Шведскоj коjи су за храм у Пребиловцима донирали по 5.000 круна.
Током вечери изведен jе пригодан културно – умjетнички програм у коjем jе наступила драмска умjетница Јелена Иванишевић, солистица изворних
српских пjесама Татjана Дошло, пjесник Ђорђе Брстина, те чланови фолклорне секциjе Српског удружења из Солне, градске четврти Штокхолма.
Отац Боро jе истакао да jе овом приликом закључено да, у границама реалних могућности, ова сарадња у будућности треба да буде што интензивниjа
и према садржаjу што разноврсниjа.
У Епархиjи захумско-херцеговачкоj и приморскоj кажу да се ускоро планира организовање jош двиjе овакве вечери у Малмеу и Гетеборгу са жељом да изградња храма у Пребиловцима иде планираним темпом.
Током љета 1941. године усташе су у броjним крашким jамама, риjекама и другим стратиштима поубиjале више од 4.000 Срба са подручjа Стоца, Чапљине, Љубушког, Метковића и Неума.
Од хиљаду становника Пребиловаца, убиjено jе 826, а до краjа рата броj погинулих повећан jе на 850. Од тога, 600 су жене и дjеца, наjвише пострадали у Шурманачкоj jами у коjу су живи, у дубину од 66 метара, гурнути 6. августа 1941. године. Из 57 породица нико ниjе преживио.
Пребиловци су 1992. године потпуно разорени, као и сеоско гробље, спаљене су кости многих покоjника у гробницама, а миниране и сравњене са земљом су недовршена црква и крипта, гдjе су 1991. године били сахрањени посмртни остаци жртава претходно извађени из Шурманачке и других jама у Херцеговини.
„У току овога рата крипта jе порушена и кости су бачене у ваздух, тако да све што jе остало од моштиjу jесте седам сандука“, нагласио jе jереj Боро.
Краjем марта ове године почела jе изградња спомен-храма у коме ће кости и пепео невиних српских жртава незапамћеног усташког злочина послиjе
дуго година пронаћи мир.
Отац Боро jе потврдио да су до сада урађени костурница и темељи храма, али да даље активности зависе од прилива средстава.
Према потписаном уговору, вриjедност радова jе 1.076.794 КМ, а требало би да буду завршени за 365 радних дана.
Везане виjести:
† Патриjарх Павле – Беседа у Пребиловцима 1991.
Видео записи везани за страдање у Пребиловцима, љета 1941.