Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић изjавио jе да jе краjње неприхватљиво да ни након 17 година од стравичног злочина над српским воjницима и цивилима у Мркоњић Граду jош нико ниjе одговарао.
„Неприхватљиво jе да jош нико ниjе одговарао за многоброjне злочине над српским воjницима и цивилима на подручjу западне Краjине од уласка Хрватске воjске 1995. године до повратка српског становништва у фебруару 1996. године“, рекао jе Велимировић Срни.
Он jе подсjетио да ови злочини jош нису процесуирани пред правосуђем БиХ, као и у Хрватскоj, гдjе jе подигнута само jедна оптужница за злочине у Мркоњић Граду против припадника 7. Гардиjске бригаде Хрватске воjске „Пуме“.
„Према начину процесуирања и документовања овог злочина у Хрватскоj не можемо очекивати било какву осуђуjућу пресуду, jер наводно нема сарадње између правосудних институциjа Хрватске и БиХ“, истакао jе Велимировић.
Он jе рекао да jе Савез логораша Републике Српске комплетан доказни материjал о почињеним ратним злочинима над српским воjницима и цивилима у Мркоњић Граду доставио Тужилаштву Хрватске у Загребу.
Велимировић jе напоменуо да су нетачни наводи хрватских власти да правосуђе Хрватске нема довољно доказа да се могу процесуирати извршиоци и наредбодавци почињених ратних злочина из редова Хрватске воjске у периоду од септембра 1995. године до jануара 1996. године.
„Очекуjемо од Жупаниjског државног тужилаштва у Загребу да у току извођења доказа користи раниjе достављену документациjу, односно да сарађуjе са органима Републике Српске у поступку, како би се пред лице правде извели наредбодавци и извршиоци овог злочина“, истакао jе Велимировић.
Он jе рекао да jе позната чињеница да jе операциjама „Маестрал“ и „Јужни потез“ командовао хрватски генерал Анте Готовина, а да су у тим операциjама учествовали припадници 4. Гардиjске бригаде Хрватске воjске под командом генерала Дамира Крстичевића, 7. Гардиjска бригада под командом Ивана Кораде, Први хрватски гардиjски здруг и друге jединице из састава Хрватске воjске.
Велимировић jе подсjетио да се приликом именовања министра одбране Хрватске Анте Котромановића у jавности спекулисало око његове командне одговорности за почињене злочине у Мркоњић Граду.
У организациjи Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова 10. октобра у Мркоњић Граду биће обиљежено 17 година од страдања Срба у западноj Краjини, из коjе jе са своjих вjековних огњишта протjерано више од 120.000 људи, а убиjено 1.650 српских воjника и цивила.
У Мркоњић Граду до сада jе ексхумирано 1.214 тиjела, док се jош потражуjе 420 тиjела убиjених српских воjника и цивила.
За 117 дана хрватске агресиjе на подручjу Мркоњић Града порушено jе и запаљено 2.308 стамбених обjеката, док jе око 3.000 стамбених обjеката уништено и опљачкано, тако да се ратна штета само у овоj општини процjењуjе на око 670 милиона КМ.