На комеморативној конференцији данас у Брчком одата је почаст за четири Српкиње из Шпионице у општини Сребреник које су убијене прије 22 године и чија тијела још нису пронађена, те истакнуто да у брчанским органима власти још има ратних кадрова и да због тога починиоци још нису одговарали за овај злочин.
У просторијама Удружења породица несталих српских бораца и цивила у Брчко дистрикту породице страдалих прислужиле су свијеће за покој душа Српкиња које су убијене 16. октобра 1994. године.
Секретар Удружења породица несталих српских бораца и цивила Љубинка Живановић рекла је на комеморативној конференцији да тај трагичан догађај имао сраман судски епилог.
Она је подсјетила да су приликом покушаја преласка на српску територију 16. октобра 1994. године четири Српкиње звјерски убијене на подручју које је тада било под контролом припадника ХВО.
„Људи који су тада командовали јединицама Хрватског вијећа одбране /ХВО/ и такозваном Армијом БиХ знају ко је починио тај злочин и гдје су тијела убијених жена сахрањена, али им не одговара да починиоци буду откривени и кажњени јер се неки налазе и на високим функцијама у власти у дистрикту“, навела је Живановићева.
Она је истакла да породице никада неће престати да траже посмртне остатке својих најмилијих и да инсистирају на проналаску и кажњавању зликоваца.
Данашњој конференецији присуствовала је и Анкица Симић, чија је сестра Милка Богдановић /41/, која је била мајка четворо дјеце, 16. октобра 1994. године из Шпионице, заједно са Смиљом Гајић /58/, Маром Јовић /68/ и Стојом Богдановић /50/ кренула ка Брчком, али им се послије пређених десетак километара, у предјелу села Церик, губи сваки траг.
„Жалосно је шта раде органи правосуђа у дистрикту Брчко. И поред убједљивих доказа да је он главни виновник злочина над женама из Шпионице, Перо Ковачевић, који се све вријеме судског процесеса бранио ћутањем, ослобођен је кривичне одговорности. Да судије нису корумпиране, ми бисмо давно сахранили наше најмилије“, рекла је Симићева.
Симићева истиче да је изгубила повјерење у правосуђе. „Колико год је крив Ковачевић, толико је и судија који га је ослободио“, додала је Симићева.
Она је запитала како је суд могао да игнорише изјаве свједока Милана Шимића и Зорана Јосиповића дате приликом салушања који су јасно и гласно рекли да су четири жене предали Ковачевићу.
Софрен Јовић, чија је мајка Мара тог кобног дана убијена, сматра да докле год су на функцијама у брчанским органима власти ратни кадрови ништа се неће промијенити у погледу откривања и процесуирања свирепих злочина какав је овај у којем је убијена његова мајка.
Оптужени за овај злочин је Перо Ковачевић из Марковић Поља код Брчког, припадник ХВО-а, коме је Апелациони суд дистрикта у фебруару је изрекао ослобађајућу пресуду.
У образложењу пресуде наведено је да у обради овог предмета није било доказа који би потврдили наводе из оптужнице, као и да се на исказима непоузданих свједока нису могли изводити докази.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Брчко: Служен парастос код споменика у Горњем Брезику …