Предсједник Координације српских удружења породица несталих, погинулих и убијених лица са простора бивше Југославије Драган Пјевач је рекао Срни да је у хрватској акцији „Медачки џеп“ у селу Читлук на најзвјерскији начин убијена и његова мајка.
„На данашњи дан 1993. године је убијено 88 људи, 36 цивила, 17 старица, међу њима моја мајка, која је убијена на звјерски начин, масакрирана, рафал преко прса, разбијена глава, одсјечена три прста на десној руци“, рекао је Пјевач, који је присуствовао парастосу у београдској цркви Светог Марка жртвама „Медачког џепа“.
Он је напоменуо да за све те злочине готово да нико није процесуиран, иако је процес вођен у Загребу, гдје је суд утврдио да су у селу људи вучени аутима, вјешани на дрво, гађани ножевима, паљени у кућама, клани у својим подрумима, а једна жена је била набијена на колац кроз родницу.
„Све се то догодило у мом селу Читлук. Нико није одговарао“, рекао је Пјевач, напомињући да је хрватска акција, осим у селу Читлук, спроведена и у селима Дивосело и Почитељ.
Пјевач је рекао да је управо усташки дух са плоче у Јасеновцу на којој пише „За дом спремни“ то направио.
„Под тим духом `За дом спремни` дио људи је то радио“, рекао је Пјевач, оцјењујући да је то дио хрватског „Домовинског рата“, којег се Хрватска не може одрећи нити оградити.
Он је навео да тај „усташки дух“ жели заслуге за етничка чишћења и злочине које су направили и сада тражи наплату. „Управо је то сада разлог зашто се они не могу њих ријешити, зашто девет мјесеци у Јасеновцу нису могли да скину плочу са усташким знаком `За дом спремни`“, додао је Пјевач.
Он је напоменуо да је са својом породицом прије двије године подинио против хрватског официра Давора Домазета Лоше кривичну пријаву за те злочине по командној одговорности, али да је Домазет прије годину дана именован за савјетника хрватског предсједника Колинде Грабар Китаровић.
У Цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос за 88 Срба убијених у агресији хрватске војске извршене прије 24 године на Медачки џеп код Госпића, зону која је била под заштитом УН.
Парастосу, који је служило свештенство цркве Светог Марка, присуствовали су породице жртава, као и чланови Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза“, те директор „Веритаса“ Саво Штрбац.
Извор: СРНА
Везане вијести:
У цркви Светог Марка служен помен за жртве „Медачког џепа“
Чедомир Антић: Дужни смо да памтимо Српску Крајину