fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Источном Сарајеву промовисан „Ратни дневник Пале 1993-1995“ Јени Лигтенберг

Књига „Ратни дневник Пале 1993-1995“ Јени Лигтенберг, вриједан историјски документ о грађанском рату у БиХ, промовисана је вечерас у Културном центру Источно Ново Сарајево.

Источно Сарајево - Ратни дневник - промоција Фото: СРНА
Источно Сарајево – Ратни дневник
– промоција Фото: СРНА

Ријеч је о дневнику Холанђанке, фармацеута по струци, која је ратне године провела помажући српском народу у околини Сарајева и на тај начин настојала да се супротстави пропаганди западних медија.

„Ово је књига која говори о ратним годинама по дневнику једне изванредне жене. Она не само да је велики хуманиста већ, странкиња, која је могла да сагледа ситуацију из једног угла који је нама био необичан“, рекао је приређивач књиге Мирко Шошић.

Он је указао на чињеницу да је Лигтенбергова као добровољац дошла на Пале да се лично увјери у то „ко су ти Срби и шта они раде“.

„Дошла је да остане двадесетак дана, а остала је три године. То је за наше појмове било неуобичејено, јер је она дошла, своју пензију трошила на лијечење српских рањеника, а да при томе није познавала језик и готово ништа о српском народу. Све што је она радила било је хумано, лишено било каквог политиканства“, навео је Шошић.

Шошић је нагласио да је прије три године био у Хагу, када га је Лигтенбергова позвала и дала му дневник.

„Рекла ми је тада да са дневником не може урадити ништа јер је стара. То је био мој мотив да њен дневник објавим и на тај начин покажемо шта је једна странкиња проживјела боравећи и радећи међу Србима током рата у БиХ“, додао је он.

Он је нагласио да је у трагању за неким да преведе дневник са холандског језика открио да има много дивних људи који су спремни да учине све како би ова књига била објављена.

„Тако ми се јавио један бивши Сарајлија Владимир Постников, који живи у Холандији и који је превео овај дневник“, додао је Шошић.

Промотер Бранко Летић сматра да је књига веома значајна по томе што „баца свјетло“ на догађаје који се тумаче на различите начине.

„Књига је објективно свједочење једне Холанђанке која се сама увјерила у то шта се то стварно дешава у БиХ, јер јој је било чудно како се у западној штампи говори о сукобу три народа, а да се окривљује само један народ“, навео је Летић.

Холандски апотекар Јени Лигтенберг је, вођена искреним човјекољубљем, храбро отишла у њој непознате Пале и провела близу три године у тамошњој ратној болници „Коран“.

Посветила се бризи о рањеницима цијелим својим бићем. Била је задивљена херојством, хуманошћу и етиком српских љекара.

Поред свакодневног рада у болници, Лигтенбергова је пратила догађаје на јавној сцени. Била је неуморна. Слала је дописе западним редакцијама, обраћала се на многе међународне адресе и одлучно протестовала, а посебно крајем љета 1995. године, када је НАТО почео бомбардовање Срба у Републици Српској.

Књигу је објавила издавачака кућа „Свет књиге“ из Београда у сарадњи са Академијом наука и умјетности Републике Српске и Матичне библиотеке Источно Сарајево. Матична библиотека је убрзо по изласку штампаног издања, објавила и аудио књигу.

Књига је већ промовисана на Београдском сајму књига и на Палама, а слиједе промоције и у другим градовима Републике Српске.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: