У Буjановцу, општини на jугу Србиjе са већинским албанским становништвом, одборници локалних албанских партиjа усвоjили су приjедлог коjим се брише 17 српских назива улица у том граду.
Умjесто великана из српске историjе, убудуће би улице у Буjановцу требало да носе имена албанских књижевника и бораца, како jе наведено, за „албанско буђење“, а међу њима jе и бивши припадник Косовског заштитног корпуса,
коjи jе учествовао у терористичком нападу на српску полициjу.
Српски одборници су напустили сjедницу, након прегласавања, па се тако распала албанско-српска коалициjа коjа jе у Буjановцу на власти била двиjе године и два мjесеца.
Том одлуком у Буjановцу се бришу називи улица: Цара Лазара, Царице Милице, Воjводе Мишића, Воjводе Степе, Радомира Путника, Димитриjа Туцовића, Доситеjа Обрадовића, Светозара Марковића и осталих великана из српске историjе, науке, просвjете и културе – пише „Блиц“.
Убудуће би те улице требало да носе имена: Скендербег, Реџеп Хасани, Љам Брезница, Наим и Сами Фрашери, Идриз Сефери и осталих албанских књижевника и бораца, како jе наведено, за „албанско буђење“.
Улицу ће у Буjановцу добити и Фатмир Ибиши из Гњилана, припадник Косовског заштитног корпуса, коjи jе фебруара 2000. године код села Кончуљ, са терористичком групом извео бомбашки напад на полициjско возило МУП-а Србиjе, када jе jедан полицаjац убиjен, а три тешко рањена.
Централни градски трг, коjи сада носи име вође Првог српског устанка Карађорђа Петровића, требало би да се зове Трг Скендербега.
О овоj одлуци Скупштине општине Буjановац коначан суд даће надлежна комисиjа Министарства за државну управу, локалну самоуправу, људска и мањинска права Србиjе.
Српски одборници су гласање албанских одборника доживjели као пораз мултиетничке политике заjедништва и почетак новог заоштравања ионако крхких међунационалних односа.