Служењем литургиjе и парастосом у бањалучком насељу Дракулић, данас ће бити обиљежено 70 година од усташког покоља над српским становништвом у селима Дракулић, Мотике, Шарговац и у руднику Раковац, коjи jе извршен 7. фебруара 1942. године.
На дан злочина 7. фебруара биће освештан и споменик убиjеним ученицима у школи у Шарговцу, гдjе jе заклано 52 дjеце.
Новинар и публициста из Бањалуке Јован Бабић рекао jе да броj жртава геноцида у Дракулићу и околним селима никад неће бити егзактно утврђен, али да он сигурно ниjе мањи од 2 300, од чега jе 550-оро дjеце, а сви до jедног су убиjени хладним оружjем.
Он jе додао да jе геноцид у Дракулићу и околним селима планирао Загреб, jер jе покољ починила jединица гарде поглавника Анте Павелића.
Предсjедник Републичке организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић рекао jе да jе оваj догађаj образац за поjашњавање онога шта jе геноцид, jер jе у њему без икакве селекциjе убиjано комплетно становништво.
Он jе навео да jе Републичка организациjа упутила Скупштини града Бањалука приjедлог резолуциjе о осуди овог злочина, како би и таj документ остао као подсjетник геноцида коjи jе у Другом свjетском рату почињен на простору Бањалуке.
Преживjели свjедок покоља у Дракулићу Слободан Брковић рекао jе да jе у jедном дану заклано седам чланова његове уже породице, док се он спасио чудом након што га jе усташки воjник тешко ранио баjонетом.
Брковић jе у вриjеме геноцида у Дракулићу имао девет година.
Усташе су у раним jутарњим часовима 7. фебруара 1942. године извршиле покољ над српским становништвом у бањалучким селима Дракулић, Мотике, Шарговац и руднику Раковац, а према до сада прикупљеним званичним подацима убиjено jе наjмање 2 300 људи.
Први споменик жртвама овог покоља подигнут jе 1965. године, а од 1991. године сваке прве недjеље приjе годишњице страдања служи се парастос у насељу Дракулић.