fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Стратишта Срба и Јевреја нису мјеста за забаву

Dani Izraela - Pag 2011

English

Генерални секретар „Маргеловог института“ из Загреба Саламон Јазбец сматра неприхватљивим да се дванаестодневна забавна манифестациjа „Чаролиjа љета –  Израел у Новаљи“ одржава на острву Пагу, на подручjу бивших усташких логора смрти Метаjна и Слана.

Јазбец наглашава да посебно забрињава то што се ова манифестациjа одржава без комеморациjе за више од  осам хиљада  Јевреjа и Срба коjи су на тим мjестима страдали због расног законодавства и геноцидне политике злочиначке Независне Државе Хрватске /НДХ/.

Јазбец jе апеловао на организаторе манифестациjе – Амбасаду Израела у Хрватскоj и локалне власти Новаље – да у оквир те „приредбе“ укључе и посjету мjестима усташких логора смрти Слана и Метаjна, уз одавање поште жртвама.

„Позивам израелског амбасадора у Републици Хрватскоj да поводом свог боравка у општини Новаља на острву Пагу поведе инициjативу да се локалитети Слана и Метаjна долично обиљеже и заштите као Спомен-подручjа концентрационих логора из времена  холокауста“, рекао jе Јазбец за Срну.

Он jе подсjетио да jе Метаjна била први логор смрти за жене и дjецу у Другом  свjетском рату.

Јазбец jе jедан од десеторо утемељивача Хрватско-израелског друштва и његов први секретар, те саоснивач „Маргеловог института“ из Загреба, jевреjске  организациjе коjа се бави мониторингом антисемитизма, проучавањем холокауста, разоткривањем и приjављивањем усташких ратних злочинаца, те борбом  против историjског ревизионизма.

Предсjедник Савеза jевреjских општина Србиjе Александар Нећак рекао jе за Срну да не може коментарисати манифестациjу на Пагу jер нема валидних информациjа, али да су генерално, без обзира о коjим жртвама jе риjеч, стратишта света мjеста и осим комеморативних окупљања нису локациjе гдjе се организуjу манифестациjе.

Душан Басташић, предсjедник Удружења „Јадовно 1941“ из Бањалуке, обратио се  израелском амбасадору у Загребу Јосефу Амраниjу писмом, у коме jе указао на историjске чињенице у вези са острвом Пагом, као и на болне посљедице дугогодишњег скривања, релативизовања и негирања злочина коjи се тамо догодио у љето 1941. године.

„Желим Вам указати да jе на оству  Пагу, у мjесту Метаjна, у jуну 1941. формиран  први концентрациони логор за жене и дjецу у Другом свjетском рату. Већина заточених жена и дjеце били су Јевреjи“, навео jе Басташић у писму на коjе ниjе добио одговор.

Према дугогодишњим истраживањима историчара др Ђуре Затезала,  у логорима Слана и Метаjна побиjено jе наjмање 8 020 људи.  „Већина их jе побиjена са чамаца у акваториjуму рта Слана, тако што им jе  везан камен око врата и  распорен стомак како њихова тиjела не би исливала на површину, а онда су бацани у море“, подсjећа Басташић.

„Када кренете бродом према познатоj плажи Зрће, морате сjећи валове Пашког канала на чиjем дну леже тиjела покланих заточеника“, наводи Басташић.

До приjе годину дана, како каже Басташић,  на мjесту усташких концентрационих логора на Пагу,  регистрованих споменичких мjеста из Другог свjетског рата, ниjе било ничега што би указивало да се ту 1941. догодио страшан злочин, а нажалост нема ни данас.

„Спомен-плоча, коjу су подигли  1975. антифашисти са Пага, уништена jе у протеклом рату, мада на Пагу ниjе било ратних дешавања. На инициjативу нашег удружења Спомен-плоча jе обновљена и 26. jуна прошле године откривена jе њена реплика у ували Сушац.  Градоначелник Новаље имао jе низ примjедаба на, како jе рекао,  `неприхватљиву реторику` текста на плочи. Тражио jе  да му дефинишем и дио текста: `више хиљада жртава`…“, нагласио  jе Басташић.

Он jе додао да откривању Спомен-плоче ниjе присуствовао нико од локалних или жупаниjских власти, а само два дана након откривања и освештања, плоча jе поново уништена. Починиоци  нису пронађени, а локална заjедница ниjе нашла за сходно да плочу обнови.

„Некоме jе,  очигледно, стало да настави са скривањем онога што се сакрити не може“, рекао jе Басташић и изразио запрепашћење због одржавања манифестациjе у Новаљи  и откривања споменика израелско-хрватском приjатељству на подручjу гдjе се приjе 70 година одвиjао стравичан злочин.

„Овакав однос локалних власти према мjестима страдања наших чланова породица и према мjестима концентрационих логора из Другог свjетског рата сматрамо понављањем злочина“, истиче Басташић.

Он у писму наводи да jе дубоко увjерен да израелски амбасадор приликом доношења одлуке о мjесту и времену одржавања текуће манифестациjе ниjе био упознат о  чињеницама  да су  ту масовно убиjани Јевреjи и  Срби.

„Краjње jе лицемjерно не упознати представнике jевреjске заjеднице, коjи имаjу племениту жељу за организациjом манифестациjе, о историjским чињеницама страдања Јевреjа на том подручjу.  Стоjим  на располагању да Вам, ако то желите, изложим много више информациjа о логорима Слана и Метаjна, али и да Вам будем водич по тим тужним локалитетима на коjима су животе изгубили моjи  дjедови и стриц“, навео jе Басташић у писму израелском амбасадору.

Др Дани Новак, професор математике на колеџу Итака у САД, коjи jе као диjете преживио  страхоте усташког логора, такође jе упутио писмо израелском амбасадору у Загребу и  указао да „постоjи грешка у схватању да израелско одjељење за туризам и израелска мисиjа у Хрватскоj подржаваjу туризам на острву Пагу“.

„То jе повриjедило многе људе и грешка треба да буде  исправљена. Сигуран сам да нисте свjесни ове ситуациjе. Затражио сам разговор са неким из Амбасаде, али jош нисам добио одговор“, истакао jе Новак, коjи  има двоjно израелско-америчко држављанство.

Он jе нагласио да жели да разговара са израелским амбасадором у Хрватскоj и испита могућност да се оствари напредак у вези са откривањем истине „у вези са веома тужним  догађаjима  на Пагу 1941. године“.

Дани Новак  jе навео да су  његова  тетка и бака ту  убиjене 1941. године.

„Вjеруjем да постоjе позитивни начини да се риjеши ова веома компликована ситуациjа“, додао jе Новак у писму.

Амбасадор Израела у Загребу ниjе одговорио ни на молбу Срне да поjасни зашто jе за локациjу манифестациjе на коjоj се представља модерни  Израел изабрано  баш острво Паг, с обзиром на злочине коjи су ту почињени и над Јевреjима.

У Новаљи jе 28. jула отворен 12-дневни фестивал „Израел у Новаљи – Чаролиjа љета“, коjим ће се домаћим и страним туристима те домаћинима представити израелска култура, музика, умjетност, гастрономиjа…

Поводом отварења фестивала откривен jе и споменик „Модел Израела“. Оваj споменик постављен jе на главном градском тргу и, како су навели организатори манифестациjе,  представљаће „вjечну успомену“ на оваj фестивал.

Izrael u Novalji

Извор: Srna

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: