fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Старо сајмиште: Један музеј за све жртве

Новости сазнају – Завршена радна верзија Закона о Старом сајмишту. Дефинисано и ко је починио геноцид над Јеврејима, Србима и Ромима. У логору убијено више од 18.000 људи, а кроз њега прошло близу 40.000

У овој згради био је логор
У овој згради био је логор

Ради испуњавања дужности трајног памћења и спомена праведних и херојских жртава геноцида, окупаторског терора и ратних злочина, овим законом се проглашава Установа спомен-жртве, која на територији Града Београда, на левој обали Саве, обухвата подручје некадашње Бежанијске баре, односно Београдског сајма, названо Старо сајмиште.

Овако, за сада, гласи почетак радне верзије Закона о Установи спомен-жртве, популарно названог Закон о Старом сајмишту.

То је први корак ка обележавању последњег необележеног великог логора у Европи, у ком је живот изгубило више од 6.000 Јевреја, близу 200 Рома и више од 11.000 Срба. У њиховом историјском сећању, како се у закону наводи, ово место страдања има узвишено значење. Установа ће бити проглашена за просторно културно-историјску целину и стављена под посебну заштиту као подручје посебне намене. Простираће се на 16,85 хектара, просторни план донеће Народна скупштина, а план детаљне регулације Скупштина Београда.

Нови закон, који је радна група управо завршила, и који тек треба да прође Комисију и све остале државне инстанце, дефинише појам геноцида, као и ко је одговоран за геноцид над Србима, Јеврејима, и Ромима.

У радној верзији закона наводи се да су за геноцид над српским народом одговорни НДХ, Немачка и њени савезници и помагачи, између 1941. и 1945, на подручју окупиране Краљевине Југославије. За Холокауст (шоа), одговорна је нацистичка Немачка са савезницима и помагачима, баш као и за порајмос (геноцид над Ромима).

* Исељена: Централна кула на Старом сајмишту
* Исељена: Централна кула на Старом сајмишту

Логор је формално био на територији НДХ, али је до пред крај рата власт над њим имала искључиво немачка окупациона власт. После маја 1942, када су Јевреји побијени у душегупкама, у Прихватни логор Земун, како му је било ново име, затварани су махом Срби, али и страни заробљеници. Било је и четника и комуниста, заробљеника са Козаре, људи који су масовно хапшени јер су живели поред пруга на којима су вршене диверзије. У овом логору страдало је укупно више од 18.000 људи, а кроз њега је прошло између 30.000 и 40.000 мученика.

Делатност Установе спомен-жртве биће архивска и музеолошка, научноистраживачка, наставно-образовна, информативна и издавачка, као и молитвена и меморијална. Средства ће бити обезбеђена из буџета.

Оног тренутка када Србија буде дефинисала овај простор као меморијални комплекс, и када се реше имовински односи (то јест експроприше земљиште), држава ће моћи да конкурише код страних фондова за финансије, а интересовање су већ показале САД, немачки и израелски фондови.

* Горан Весић / Владика Јован Ћулибрк
* Горан Весић / Владика Јован Ћулибрк

Да је реч о радној верзији закона, потврдио је за “Новости” први човек Комисије за Старо сајмиште, владика Јован Ћулибрк:

– У току је писање образложења закона, после чега ће текст бити прослеђен Комисији, а затим ће ићи у даљу процедуру. Мислим да је посебно важна преамбула, у којој су дефинисани основни злочини над сва три народа. Она је уједно и свечовечанска и довољно везана за оно што се дешавало током рата на простору Старог сајмишта – каже за “Новости” владика Јован.

И градски менаџер Горан Весић задовољан је зато што ће се коначно Старо сајмиште одредити као спомен-комплекс трајног памћења и подручје посебне намене.

– Овај чин представља круну двогодишњих напора Града Београда, владике Јована и министра Александра Вулина, да Сајмиште коначно буде достојно обележено као место страдања Срба, Јевреја, Рома и других антифашиста. Усвајање закона убрзаће решавање имовинско-правних односа, расељавање свих правних и физичких лица која се налазе у овом комплексу, омогућиће да пројекат финансира и Република, а не само Град – истиче Весић. – Чињеница је да међународна заједница показује велико интересовање за Сајмиште, и да позитивно оцењује све што је последње две и по године урађено.

* Некадашња логорска болница
* Некадашња логорска болница

Весић подсећа да је први пут урађен попис свих правних и физичких лица која се налазе на Сајмишту, утврђен правни основ по коме бораве тамо, и почело расељавање. Град је потпуно раселио централну кулу, а свим правним и физичким лицима која су имала уговоре о закупу понудио алтернативне локације. Расписан је и тендер за идејно решење уређења централне куле.

НОВА ПОКЛОНА ГОРА

Установа спомен-жртве састојаће се из већ постојећих, само реконструисаних павиљона, у којима ће бити смештен посебан меморијал за сваки од три страдала народа, а музејска поставка ће бити и у централној згради. Посебно је занимљиво да је ово први пут од Другог светског рата, после Поклоне Горе, у Русији, да ће јеврејска заједница поделити меморијал са неким другим народом, што показује међусобно поштовање за све жртве.

Аутор: В. Црњански Спасојевић

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Весић: У припреми Закон о Старом сајмишту | Јадовно 1941.

Три музеја за три народа жртве | Јадовно 1941.

Холокауст се и у Београду дешавао пред очима других …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: