Srbi iz Krajine koji žive u Americi, posle godinu dana čekanja da američko pravosuđe reaguje na njihovu tužbu protiv američkih penzionisanih generala, osnovali su Srpski krajiški sabor, koji bi trebalo uz pismeno ovlašćenje da zastupa i štiti sve Krajišnike doseljene u SAD.
„Cilj nam je da dođemo do konačne istine i pravde, i utvrdimo odgovornost američke vojske i njenih generala za genocid nad Srbima u Krajini i za stradanje srpskog naroda u Hrvatskoj“, izjavio je na Saboru duhovni vođa organizacije prota Branislav Končarević.
U SAD živi više od 20.000 Srba iz Krajine, koji su se uselili posle progona iz Hrvatske. Najviše ih je u Čikagu, Milvokiju, Rokfordu i u Kaliforniji, pišu „Večernje novosti“.
Srpski krajiški sabor osnovan je u Milvokiju 18. juna.
Grupa Krajišnika, koja je registrovana u SAD pod imenom „Žrtve genocida u Krajini“, predala je Federalnom sudu u Čikagu u avgustu prošle godine tužbu protiv kompanije MPRI, koja je ratovala u Hrvatskoj. U tužbi od 40 stranica agencija američkih generala MPRI tretira se kao „učesnik u genocidu“.
Srpsku grupu „Žrtve genocida u Krajini“ na sudu zastupaju američki advokati Entoni D’Amato, Robert Pavić, Džon Ostojić i Kevin Rodžers. Ukupna odštetu od 10,5 milijardi nastala je kao zahtev da 200.000 žrtava dobije 25.000 dolara i da se isplati pet milijardi dolara kamate od pet posto godišnje. Po američkim propisima, advokatima bi pripala trećina odštete.
„Operacija `Oluja` bila je najveća kopnena ofanziva u Evropi od Drugoga svetskog rata. Za posledicu je imala ubistva i nehuman odnos prema Srbima, nasilno proterivanje 200.000 Srba iz njihovih vekovnih domova, pljačku i uništavanje imovine vredne stotine miliona dolara“, kaže srpski advokat Robert Pavić.
Svedoci Milena Jović i Živka Mijić iz Čikaga tvrde da je hrvatski ministar obrane Gojko Šušak s predstavnicima MPRI u oktobru 1994. sklopio ugovor „da isteraju Srbe iz Krajine“.
„Američku firmu MPRI osnovala su osmorica bivših oficira američke vojske 1987. godine radi davanja vojnih usluga. MPRI je već jednom odgovarala zbog počinjenih strahota na Bliskom Istoku. Krajišnici iz SAD veruju da mogu da dobiju MPRI na sudu“, kaže Aleksandar Žigić, novinar iz Čikaga koji prati ovaj slučaj.
Federalni sud u Čikagu o tužbi Krajišnika treba da se izjasni krajem avgusta. Ako tužba bude prihvaćena, otpočeli bi pregovori o vansudskom poravnanju i isplati za godinu dana.
Izvor: SRPSKA INFORMATIVNA PLATFORMA