fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Снимак стар 25 година описује бесмисао рата: „Они као хоће да се отцјепљују, а ми им као не дамо“

Бахрудин Калетовић из Тузле имао је 19 година када је приступио ЈНА. Послат је прву линију фронта у Словенији, где је у разговору са репортером телевизије „Јутел“ Ивицома Пуљићем изрекао реченицу која је описала бесмисао крвавог рата који је почео на бесни на територији некадашње Југославије.

"Велике речи" младог човека: Бахрудин Калетовић
„Велике речи“ младог човека:
Бахрудин Калетовић
youtube.com/Emalivam Filojekel

– Они као хоће да се отцепљују, а ми им као не дамо. А ми само желимо да се вратимо у касарну, ништа више – изговорио је на данашњи дан пре тачно 25 година, 27. јуна 1991, млади Калетовић.

А да је то историјска изјава, сматра и Бахрудинов стриц Таиб Калетовић.

– Сви који су тада схватали шта се догађа знали су да је Бахрудинова изјава историјска и да је рекао само истину о тој будалаштини. Ми јесмо муслимани и не стидимо се тога, али никада нисмо били националисти. И дан-данас волим Југославију и за мене је Тито једини председник. Бахрудинова сестра Мирела удала се за Србина Дејана који је родом из Прокупља, а са њим живи у Швајцарској. Тренутно су сви на одмору у Прокупљу – каже Таиб Калетовић за „Блиц“.

Чим је тог 27. јуна 1991. Калетовићев пук прешао словеначку границу код Метлике, напали су га припадници Територијалне одбране Словеније. Сукоб се догодио свега два дана пошто је словеначка скупштина донела одлуку о самосталности.

На питање новинара Ивице Пуљића зна ли због чега се води рат, Бахрудин је одговорио:

„Колико ја кужим, они као хоће да се отцјепљују, а ми им као не дамо. У ствари, ми само хоћемо да се вратимо у касарну. Ништа више. Ово је општа лудница. Само жив да останем. Где да пуцам ја на некога или неко на мене, то не може никако. Ниједан официр није погинуо него само јарани“.

Бахрудин је као десетар био задужен и за три младића: Марка Бојанића (20), Фахира Имамовића (19) и Флорима Касумија (20) који су тек дошли у војску и, нажалост, сва тројица погинули током тог сукоба. Несрећног младића касније су заробили словеначки „територијалци“ да би га после неколико дана пустили заједно са осталим заробљеним регрутима.

Бахрудин је кратко био у Тузли, а потом је послат у Ђаково где је требало да одслужи остатак војске, али је поново са својом јединицом био заробљен. Пошто је опет пуштен на слободу, отишао је из ЈНА 29. новембра 1991, на Дан републике која тада већ није постојала.

Бахрудин је седам година касније игром зле судбине погинуо у саобраћајној несрећи, али његове мирољубиве ставове и дан-данас следе многи млади људи „од Вардара па до Триглава“.

„И није битно је ли Хрват, Босанац или Србин…“

Бахрудин се оженио 1993. године Аидом и добио ћерку Есмералду, а страдао је пет година касније, 18. јуна, само три дана пошто му је рођен син Дамир. Сина је успео да види само два пута. Аида, Есмералда (23) и Дамир (18) су се пре 13 година преселили у Беч где и данас живе. Есмералда ради у болници, а Дамир је још у средњој школи. Есмералда воли српску музику, па је тако на Јутјубу отпевала Цецину песму „Београд“, док Дамир на Фејсбук профилу има две реченице које неодољиво подсећају на његовог оца: „И није битно је ли хљеб, крух или хлеб, сви су од брашна. И није битно је ли Хрват, Босанац или Србин, сви су од крви и меса“.

(БЛИЦ РС)

Извор: Вести онлине

 

Везане вијести:

За „Блиц“ говоре породице војника убијених у Словенији 1991.

Прије 25 година убијен први војник ЈНА Сашко Гешовски …

Злочин над војницима ЈНА у Бјеловару још некажњен | Јадовно …

Горео сам у возилу: Исповест војника из „тузланске колоне …

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: