fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сјећање на страдање и ексхумацију 108 Срба из масовне гробнице „Камен“ код Гламоча

У нападу на Гламоч и Грахово хрватских војних и паравојних формација у јесен 1995. године страдало је више стотина војника и цивила, а само у једној масовној гробници, Камен код Гламоча, годину дана касније ексхумирано је 108 српских војника и цивила.

Spomen_ploca_za_108_stradalih_Srba_iz_masovne_grobnice_Kamen

На ово мјесто, сваке године долазе чланови породица и пријатељи, како би паљењем свијећа и полагањем цвијећа бар на трен оживјели успомену на своје најмилије. За овај злочин, још нико није одговарао, а како је поручено у Камену код Гламоча, истина кад-тад мора тријумфовати, јер то је дуг према српским жртвама.

Напади на Гламоч, Грахово и Купрес били су увод у злочине почињене у акцији хрватске војске Олуја.

Туга за најмилијима не јењава ни након 20 година. Живот је само присјећање на оне које смо вољели, каже Перо Солдат, који се са сузама у очима сјећа сина Стојана.
„Поносим се с њим. Погинуо је часно, бранећи своју груду и свој Гламоч“, каже Перо Солдат.

По свему судећи, злочин над српским војницима и цивилима у Гламочу починили су припадници Седме градијске бригаде, под командом Ивана Корадеа. Страдалих Срба било је са свих страна, од Крајине до Семберије, а сјећање на њих дуг је свакога од нас.

Биће потребно уложити још много труда, како би свака српска жртва, погубљена у Гламочком пољу, добила гроб какав заслужује, јер многи од њих још нису пронађени.
Слободан Кљајић, парох гламочки, каже да је то само једна од многих јама које се овђе налазе, јер нажалост неке још нису откривене.
Да би се дошло до правде и за српске жртве, породице погинулих подржавају одлуку Народне Скупштине о референдуму о Суду и Тужилаштву БиХ.
„Ми ћемо подржати све активности у том правцу, да постигнемо равноправност бар пред тим Судом и Тужилаштвом, који је створен и формиран да санкционише све злочине“, истиче Неђељко Митровић, предсједник Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Републике Српске.

За злочин над 108 српских војника и цивила, који су ексхумирани овдје, у Камену код Гламоча, до сада нико није одговарао. Због тога је поручено да истина о српским жртвама мора изаћи на видјело, а починиоци морају угледати свјетло правде.

 

Извор: Глас Подинарја

 

Везане вијести:

СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ 18 ГОДИНА ОД ЕКСХУМАЦИЈЕ СРПСКИХ ЖРТАВА

ОБИЉЕЖЕНА 17. ГОДИШЊИЦА ЕКСХУМАЦИЈЕ СРПСКИХ ЖРТАВА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: