fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

РTРС почео снимање документарног филма о страдању Срба

Радио-телевизија Републике Српске почела је данас у Фочи снимање документарног Филма „Душу нису убили“ о страдању српског народа у БиХ у 20. вијеку.

Снимање документарног Филма „
Душу нису убили“
Фото: СРНА

На Шћепан Пољу, на мјесту гдје ријека Tара, примајући Пиву, мијења назив у Дрину, одржана је конференција за новинаре на којој је речено да ће филм бити порука српског народа да свима опрашта, али да не заборавља шта је урађено његовим прецима, уз жељу да се такви злочини никада и никоме не понове.

Аутор филма Мира Лолић Мочевић рекла је да снимање симболично почиње са мјеста гдје настаје Дрина због историјског значаја ове ријеке која је жила куцавица српског народа.

„Документарни филм ће пратити и монографија, кроз коју ћемо покушати да направимо фотографије и видео записе најзначајнијих мјеста која ће остати упамћена као простори гдје су Срби као невин народ страдавали“, рекла је Мочевићева.

Стручни консултант на филму, професор историје Драга Мастиловић рекао је да је замисао да се покушају описати највећи злочини над Србима и кључни догађаји који су утицали да се број српског православног становништва са 45 одсто, колико је било за вријеме аустроугарске владавине, сведе на 31 одсто 1991. године.

Он је навео да су, осим масовних злочина, томе допринијеле и планске колонизације – прва за вријеме Краљевине Југославије, када су Срби из пасивних крајева БиХ пресељени у Војводину, Славонију и на Косово, а друга након Другог свјетског рата, када су Срби поново масовно пресељавани у Војводину, као и демографски процеси, као што су појачано исељавање Срба у друге републике и веома ниска стопа наталитета Срба у односу на друге народе.

„Идеја је да се истакну најзначајнија мјеста страдања, а пројекат почињемо са Дрине, која има веома значајну улогу јер су сви непријатељи српског народа Дрину посматрали као границу источног и западног свијета, а то је управо међа која дијели српски народ на два дијела“, рекао је Мастиловић.

Фото: СРНА

Он је напоменуо да ће се на подручју општине Фоча филм снимати на три локалитета, на којима су Срби страдали у посљедња три рата – у Челебићима, одакле је српски народ масовно интерниран у аустроугарске логоре, у Миљевини, гдје су након завршетка Другог свјетског рата масовно ликвидирани четници из Србије, те у Јошаници, гдје је страдало српско становништво 1992. године.

Консултант на филму је и декан Богословског факултета из Фоче Дарко Ђого, који ће говорити о страдању Српске православне цркве, а филм је заједничка продукција РTРС-а, Продукцијске куће „The friends“ /Пријатељи/ и Удружења „Српско-руски мост“.

Покровитељи филма су Министарство просвјете и културе Републике Српске и Центар за истраживање ратних злочина у Влади Републике Српске, а подржала га је и општина Фоча, чији је начелник Радисав Машић поручио да је овај пројекат допринос настојању да се објелодани истина о страдању Срба.

Након Фоче, снимање ће бити настављено широм Херцеговине, гдје су Срби масовно страдали у Првом и Другом свјетском рату, а затим у Бирчу, средњој Босни и Босанској крајини.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Велики успјех документарних филмова РТРС-а на фестивалу у …

РТРС – документарни филм „Ходочашће Јадовинско“, аутор …

Штокхолм: Филм РТРС „Била сам мала“ на манифестацији „Дан …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: