arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прво сабрање удружења потомака и поштовалаца српских жртава ратова у XX вијеку

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/sabranje-najava.JPG

Удружење грађана Јадовно 1941. и Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС, организује Прво сабрање удружења потомака и поштовалаца српских жртава ратова у XX вијеку под називом ,,Сјећање није довољно“. Сабрање ће се одржати 03.-05. октобра 2014. на Козари, у хотелу Монумент.

Страдање нашег народа у XX вијеку, представља снажну категорију нашег националног идентитета и јединствену спону у процесу широког дијапазона националних интеграција. Усвајање тог страдања у трајно памћење нашег народа, представља не само дужан однос према нашим прецима него и одговоран однос према будућим покољењима у функцији превенције геноцида.

Култура сјећања на претке представља значајан дио, како колективног, тако и идентитета сваког појединца. Однос српског народа према жртвама ратова из двадесетог вијека представља важну спону националног и културног јединства, чији потенцијал до сада на жалост није довољно искориштен.

Удружења, која окупљају ентузијасте, национално одговорне појединце у ванинституционалном, невладином сектору, својим дјеловањем дају специфичну тежину успостављања адекватног односа према прошлости.

Имајући у виду непостојање организованијег дјеловања на српском културном простору, како у земљи тако и у иностранству, намеће се потреба умрежавања и координисаног дјеловања удружења у овој области, што сматрамо суштински важним за очување српског идентитета.

Стремећи том циљу, на легендарној Козари, мјесту страдалничке прошлости српског народа, организује се Прво сабрање удружења потомака и поштовалаца српских жртава ратова у 20. вијеку.

Планирано је учествовање представника двадесет најзначајнијих организација и појединаца из Србије, Српске и Хрватске, који се баве очувањем сјећања на српске жртве ратова двадесетог вијека.

Током три дана, планира се представљање организација и усвајање Протокола о сарадњи а биће одржана и предавања из области историјске науке, културе сјећања и меморијализације.

Свечано отварање сабрања биће у суботу 04. октобра 2014, у 09:30 часова.

Позивамо све наше пријатеље, сараднике и све друге зантересоване да нам се придруже у суботу на Козари.

 

Предсједник организационог одбора                                    У Бањој Луци, 24. септембра 2014.

Др Душан Ј. Басташић

 

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Kad se nebo srušilo

Zdenka Novak | Kad se nebo srušilo Zdenka Novak | When Heaven’s Vault Cracked Autorica

Sadržaj

Autorica Zdenka Novak, rođena 26. novembra u Zagrebu u imućnoj jevrejskoj obitelji, istinitu

Izrael

“Što je u jednom imenu?”, kaže Julija kad čuje da je Romeo jedan

Zagreb

U Zagrebu nakon četiri godine! U početku sam osjećala samo umor i neku

S partizanima

Kad je početkom rujna Italija kapitulirala, na Sušaku je nastala prilična panika. Iako

Na Sušaku

Od lipnja 1941. pa do kapitulacije Italije u jesen 1943. godine živjela sam

Pad Jugoslavije

Početkom 1941. još se ništa nije bilo promijenilo u našem svakodnevnom životu. Ja

Udaja

Oženili smo se 2. rujna 1940. godine. Fritz je bio isto tako skroman

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​