У Бањалуци је данас представљен пројекат Удружења „Српско-руски мост“ – „Душу нису убили“, који се бави страдањем српског цивилног становништва у БиХ у 20. вијеку.
Пројекат се састоји од двије књиге – „Затирања Срба у БиХ у 20. вијеку“, аутора професора Драге Мастиловића и „Душу нису убили“ Мире Лолић Мочевић, која је и аутор истоименог документарног филма.
У овим дјелима су свједочења 59 свједока, шест научних радника и историографски документи о српском народу и његова три страдања у два свјетска рата и посљедњем одбрамбено-отаџбинском.
„Радити на овом пројекту је било тешко због чињенице да је требало послушати јако потресна свједочења људи о ономе што су проживјели. Свијет, али и дио српске јавности, о тим патњама, нажалост врло мало зна, јер се дуго ћутало о страдањима из Првог и Другог свјетског рата“, рекла је Мира Лолић Мочевић новинарима.
Она је истакла да је давно речено да је заборављено зло извориште новог зла.
„Нама се то десило 1992. године. Један од мојих саговорника је на питање – да ли постоји иједан европски народ који је страдао три пута у 20. вијеку, одговорио да не постоји. Јермени су страдали у Првом, Јевреји у Другом свјетског рату, али нико као Срби у БиХ није страдао три пута“, рекла је Мочевићева.
Она је истакла да је ово је прича о страдању српских цивила, жена дјеце и стараца, који су убијани на кућном прагу и одвођени у логоре.
„Ово треба запамтити не у смислу да би се неко било коме некада светио, већ да се не заборави. Ако заборавимо жртве, ми их други пут убијамо, а према подацима српских историчара око милион српских цивила Срба у БиХ је страдало. То је страшан податак који се не смије заборавити и треба ући у уџбенике“, рекла је Мочевићева и поручила да правде мора бити за све у БиХ.
Професор Драга Мастиловић је рекао да је ово један од најзначајнијих националних пројеката када је ријеч о Србима у БиХ.
„Ово је први покушај да се научно синтетизује страдање Срба у БиХ и да се покаже како је тај народ сатиран кроз цијели 20. вијек, да би на његовом крају био проглашен геницидним, иако се број Срба значајно смањио на овим просторима“, рекао је Мастиловић новинарима.
Он је додао да слиједи друга фаза пројекта – превођење филма и књига на четири страна језика, како би се с тиме упознала европска и свјетска јавност.
„Моћи ће да увиде како су Срби од релативно већинског становништва у БиХ до 1971. године, дошли до тога да их на крају 20. вијека штити једино Република Српска као институционални облик без кога би у наредним деценијама били статистичка грешка, као Срби у Хрватској“, рекао је Мастиловић.
Он је поручио да би будућност Срба на овој страни Дрине могла да постане неизвјесна ако се у овај пројекат не укључе све српске институције.
На промоцији пројекта Мире Лолић Мочевић и Драге Мастиловића су, у препуном Народном позоришту Републике Српске, говорили и рецензенти и професори Милош Ковић, Горан Латиновић и књижевник Михајло Орловић.
Пројекат су подржали Министарство просвјете и културе Републике Српске и Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Србије.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Промоција пројекта „Душу нису убили“ на Сајму књига у Београду