arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Позив донаторима за помоћ у организацији међународне конференције „Јадовно 1941.“

Jadovno

Позив донаторима за помоћ у организациjи међународне

конференциjе „Јадовно 1941.“

ЋирилицаEnglish

Поштована господо,

Обраћам Вам се испред удружења потомака и поштовалаца жртава комплекса усташких логора Јадовно 1941.

Иако су наши очеви и дједови побијени прије готово 70 година, ми њихови потомци тај губитак као дубоку рану осјећамо и данас.

На подручју комплекса усташких логора Јадовно, претече Јасеновца, у току само 132 дана, на најсвирепије начине побијено је 40.123 Срба, Јевреја, и осталих “непоћудних елемената” са подручја цијеле тадашње НДХ. Побијене жртве бачене су у велебитске јаме, у море велебитског канала или су затрпане камењем на острву Пагу. Мјеста њиховог убиства су и данас необиљежена и неприступачна.

На иницијативу  нашег удружења, 24. јун је одређен као “Дан сјећања на Јадовно 1941.”. У суботу, 26. јуна 2010., обиљежен је након 69 година први  “Дан сјећања на Јадовно 1941.”,  на Велебиту код Шаранове бездане јаме и у ували Слана на острву Пагу. Том приликом смо открили и двије обновљене Спомен плоче. Удружење се појавило као иницијатор и главни суорганизатор.

Никада до сада, на тему  Јадовна није одржана нити једна конференција или округли стол.

На нашу иницијативу, на седамдесету годишњицу, 24. јуна 2011. одржаће се у Бањој Луци:

„Прва међународна конференција о комплексу усташких логора Јадовно – Госпић 1941.“

Организатори су Институт за савремену историју из Београда и наше удружење. На конференцији ће своје радове изнијети учесници из Израела, Италије, САД, Јапана, Словеније, Хрватске, Србије и Српске.

Дан након конференције, на седамдесету годишњицу страдања организоваће се на Велебиту  и острву Пагу, обиљежавање “Дана сјећања на Јадовно 1941.”

Усвајање страдања нашег народа у трајно памћење, сматрамо не само дужним односом према нашим прецима него и одговорним односом према будућим покољењима у функцији превенције геноцида.

Молим Вас, да организацију конференције и комеморације подржите и помогнете.

У Бањој Луци, 27. јануара 2011.

 

Др Душан Басташић

Предсједник удружења

 

Адреса: Краља Алфонса XIII 49А, 78000 Бања Лука, Р.Српска, БИХ

Тел.: +387 51 333 588 | Факс: +387 51 333589 | email.: [email protected]
JIB: 4403109160000 |  ЖР: 5520020002551162 Hypo Alpe Adria Bank AD

Account holder: Jadovno 1941 Udruzenje Banja Luka, Bosnia and Herzegovina; Bank: Hypo Alpe-Adria-Bank AD,
Aleja Svetog Save 13, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina; SWIFT: HAABBA2B ; IBAN: BA395520203310472216

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Дара Бановић

Дара Бановић, из села Велико Паланчиште, општина Приjедор, Република Српска, jе живи свjедок

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​