fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Пописат ће се сви који се затекну у Хрватској

Popis u Hrvatskoj

Попис становништва, коjи ће се проводити од 1. до 28. априла, у коме ће учествовати преко 17.500 људи и коjи jе „тежак“ 175 милиона куна, свакако jе велик залогаj за државне установе коjе ће га водити, приjе свега за Државни завод за статистику (ДСЗ)

– У том послу добро ће нам доћи свака помоћ, укључивши ону из редова мањинских и вjерских заjедница – истиче помоћница равнатеља ДЗС-а Маjа Пекеч. С тим у вези, представници ДЗС-а на челу с равнатељем Иваном Ковачем оциjенили су да jе недавни састанак с представницима Српског народног виjећа (СНВ) био изузетно позитиван и користан.

Узимаjући у обзир да нитко не може бити пописан два пута, односно у двиjе државе, jедно од отворених питања jе како ће бити уврштени у попис избjеглице и повратници коjи стицаjем околности не живе на адреси пребивалишта.

На терену и петком и светком

ДЗС наjављуjе ангажман 15.000 пописивача, 2.000 контролора, 180 инструктора и 45 координатора, те 400 особа коjе ће бити ангажиране на пословима обраде података након самог пописивања. Приjаве за посао пописивача и контролора прикупљат ће се у другоj половини фебруара, а сви приjављени ће у првоj половини марта бити позвани на испуњавање упитника за приjаву пописивача и контролора. Слиjеди селекциjа потенциjалних кандидата, коjи мораjу имати завршену средњу школу и лиjеп рукопис, након чега се организираjу предавања на коjима ће се упознати с методологиjом и организациjом пописа.
Координатори имаjу захтjевниjи посао, пролазе вишемjесечну континуирану обуку, док обучавање осталих судионика пописа почиње 20-ак дана приjе пописа и траjе четири дана, истичу у ДЗС-у. Подуке контролора бит ће организиране од 21. до 24. марта, док ће подуке пописивача бити организиране у пописним центрима од 28. до 31. марта. Сви мораjу испунити завршни тест коjи jе jединствен за циjелу државу.

Пописи се врши од 1. до 28. априла, при чему jе пописивач на терену од jутра до увече, било да пописуjе, било да с контролором провjерава исправност материjала.

– То значи да се од пописивача очекуjе пуни дневни ангажман, укључуjући суботе и недjеље, па у вриjеме док траjе попис не може паралелно радити неки други посао, односно похађати школу или студиj – истичу у ДЗС-у и додаjу да ће предност, као и у приjашњим пописима, имати незапослени грађани.

Све потребне информациjе о приjавама бит ће обjављене путем Завода за запошљавање, локалних медиjа и интернетске странице ДЗС-а.

Питања о вjери и народности

 – Међународне препоруке о пописима становништва и станова даjу дефинициjу укупног становништва према принципу уобичаjеног мjеста становања. Ту дефинициjу приликом пописа користит ће и Хрватска и Србиjа – истиче Маjа Пекеч и додаjе да се све земље требаjу придржавати те дефинициjе, jер се тако неће десити да иста особа буде укључена у укупно становништво у двиjе земље.

– Особа, наиме, може бити пописана два пута, било у двиjе земље било у два мjеста унутар исте земље, али ће ући у укупан броj становника само тамо гдjе задовољава критериjе уобичаjеног становника. Тако ће и одређен броj студената бити пописан у мjесту студирања и у мjесту гдjе им живи кућанство, а касниjе ће се та два упитника „упарити“ и jедан од њих искључити из даљње обраде.

– Пописивачи не многу знати jе ли нетко фиктивно приjављен, има ли двоjно држављанство, има ли статус избjеглице, будући да се попис темељи на изjави и пописивач не провjерава особне документе грађана. У Хрватскоj ће се пописати сви коjи се овдjе затекну, било као стални становници било као привремено присутне особе.

Слиjедом даних одговора, одредит ће се они коjи задовољаваjу критериjе уобичаjеног становника и те ће особе ући у укупно становништво одређеног насеља Хрватске. За одсутне, податке може дати члан кућанства коjи jе присутан – каже Маjа Пекеч.

Она истиче и да jе на састанку са СНВ-ом договорено да ће особе са статусом повратника коjе из обjективних разлога не живе у своjим кућама, па се ту не могу пописати, бити пописане у пописним центрима према мjесту пребивалишта.

– Но то не значи да ће те особе аутоматизмом ући у укупан броj становника Хрватске.

ДЗС ће поштовати закључак Владе да припадници националних мањина требаjу бити равномjерно заступљени међу пописивачима, сукладно њиховом удjелу у броjу становника одређеног подручjа.

– Што се тиче питања о вjери и народности, особа се слободно изjашњава и пописивач уписуjе точно онакав одговор коjи му испитаник каже. Напомињемо да се у попису не прикупља циљано припадност поjединоj цркви или вjерскоj заjедници, али особа се на питање о вjери може изjаснити и у смислу припадности поjединоj цркви или онако како припадници поjедине цркве себе називаjу.

Дакле, особа коjа jе припадник Српске православне цркве може дати одговор „православац“, „СПЦ“, „Српска православна црква“ и слично – каже Маjа Пекеч.

Слободно изjашњавање

– Вjерски и мањински активисти могу позивати своjе чланове да се отворено и без боjазни изjасне о вjерскоj и националноj припадности. Интерес jе и ДЗС-а да се особе на сва питања прецизно изjасне како би квалитета података била што већа – закључуjе наша суговорница.

Из СНВ-а упозораваjу грађане да пазе како одговараjу на питања о националноj припадности.

– Ако нетко на то питање не би одговорио „Хрват“, „Србин“ или споменуо неку другу националну припадност, већ рекао, рецимо, „православац“, „Југославен“ или „Еским“, био би уврштен у рубрику осталих, односно неопредиjељених – каже Татjана Вукобратовић Спасоjевић, правница у СНВ-у. СНВ jе већ раниjе указивао на велик броj неопредиjељених и очекуjе да ће на овом попису њихов броj бити мањи, чему би требала доприниjети и обука пописивача.

У ДЗС-у истичу да jе давање података од стране сусjеда задња опциjа, дакле тек ако пописивач у неколико наврата код куће никог не затекне, нити се особа темељем писаног позива коjи му jе оставио пописивач не дође пописати у пописни центар.

Први резултати пописа – укупан броj пописаних особа, становника, кућанстава и станова, бит ће обjављени до 30. jуна, наjављуjе ДЗС.
Ненад Јовановић

Извор: SNV

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: