fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Поново у строју: Обиљежено 25 година Требињске бригаде (ФОТО)

Присјећањем за погинуле саборце, свечаним постројавањем и дефилеом ветерана – у Требињу је данас обиљежено 25 година од оснивања и Дан Требињске бригаде, као успомена на данашњи датум из 1992. године када је ова јединица Војске РС извојевала своју прву ратну побједу.

Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије у цркви Светог цара Лазара служио је јутрос помен борцима јединице палим у Одбрамбено-отаџбинском рату, након чега су у спомен соби Требињске бригаде упаљене свијеће и положено цвијеће.

Услиједило је свечано постројавање бораца, изношење ратних застава и дефиле ветерана градским улицама.

Дефиле у строју зауставио се на централном спомен-обиљежју „Браниоцима Требиња 1991-1996“, гдје су положени вијенци и цвијеће.

Програм је настављен у љетној башти хотела „Платани“ – обраћањем званичника, додјелом повеља Градске борачке организације Требиње, пригодним културно-умјетничким програмом и дружењем некадашњих сабораца.

Предсједник Градске борачке организације Требиње Перо Мишељић подсјетио је да је иза  Требињске бригаде 1.676 часних ратних дана, са много тешких и сложених задатака, битака са неравноправним односом снага, посебно у периодима – од маја до октобра 1992, који је обиљежен врло интензивним борбама, те од авагуста до октобра 1995, када су вођење пресудне битке за одбрану Требиња.

„Кроз Требињску бригаду за вријеме отаџбинског рата је прошло преко 6.000 бораца. На жалост, нису се сви вратили нити данас сви једнако уживају у стеченом миру и слободи. У борбама своје животе је дало 258 најбољих синова нашег народа“, рекао је Мишељић.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић поручио је ветеранима Требињске бригаде да је „рат завршен, али да борба за Републику Српску није и да ће трајати још дуги низ година“.

Улога бораца у томе је да будемо основни корективни фактор друштва, да захтјевамо да сви они који данас обављају одговорне дужности на које су изабрани раде у интересу Републике Српске и да на том послу покажу и докажу апсолутно јединство. Други наш задатак је да водимо рачуна о положају нашег чланства, наших бораца, наше организације. Борачка организација мора да буде јединствена. Брига о нашим саборцима се не води један дан, води се 365 дана у години“, поручио је Савчић.

Градоначелник Требиња Лука Петровић поручио је да је Градска управа спремна да рјешава проблеме и тражи рјешења за борачку популацију, првенствено на плану запошљавања –  подјећајући да је једна од мјера и одлука, за коју је већ расписан јавни позив – да Град Требиње субвенционише послодавце који запошљавају борце.

У припреми је још неколико програма запошљавања, јер знамо да само радом можемо постиће боље резултате. Остаје, наравно, проблем опште позиције борачких категорија на нивоу Републике Српске. И јуче смо са командантима батаљона и Требињске бригаде донијели закључак да Борачка организација добије издвојени статус на нивоу Републике Српске, чиме би и борачке категорије имале посебно и важно мјесто. То је иницијатива Града Требиња и ићемо до Народне скупштине како би угледала свјетло дана“, поручио је Петровић.

Подсјетивши да прекјуче преминулог команданта Требињске бригаде пуковника Радослава Зупца, епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије је рекао да је тај „храбар, достојанствен војник, изгледао као сто пута прегажен, али никада погажен човјек“, како  изгледа „и сваки српски официр и војник након 25 година од рата и кад га сви помало забораве“.

Кад сам данас гледао овај ваш дефиле могао сам да видим на вашим лицима да сте ви обични, радници, ратари, инжењери, професори, наставници, полицајци, часни људи који сте једноставно бранили своју кућу, свој дом и своју земљу. Али оно што сам видио испод ваших лица и што је страшно моћно – да сте опет, поред свега и након свега, и сутра спремни да браните овај град и ову земљу“, рекао је владика Григорије.

На свечаности су додијељене и повеље Градске борачке организације – Граду Требињу, Епархији захумско-херцеговачкој и приморској, генералу Ратку Младићу, команданту Херцеговачког копруса Војске РС генералу Радовану Грубачу, те постхумно команданту Требињске бригаде генералу Богдану Ковачу.

Организатор обиљежавања 25 година Требињске бригаде је Градске борачка организација Требиње.

Дан Требињске бригаде успомена је на 13. јул 1992. године – када је уз тешке борбе и пожртвованост бораца, одбраном Влаштице, успјешно сломљена велика непријатељска офанзива.

 (Р.С. / Радио Требиње)

Извор: Слободна Херцеговина

Везане вијести:

Опроштај од пуковника Зупца: Земља коју си одбранио – биће ти захвална и лака

Ни четврт вијека од злочина над Србима нико није оптужен …

Обиљежено 24 године од оснивања бригаде | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: