Представници Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила данас су први пут положили вијенце на локалитету некадашњег логора у Гостовићу код Завидовића, гдје се налазио злогласни камп бригаде „Ел муџахедин“, близу којег су закопана 64 масакрирана српска заробљеника.
Замјеник предсједника Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Вељко Лазић рекао је Срни да, нажалост, ни 21 годину након страшног злочина који су муџахедини починили над Србима у Возући још нико није одговарао.
„Једино се пред Судом БиХ води процес против Сакиба Махмуљина, али ми, породице српских жртава сумњамо у правду и правичан исход суђења“, истакао је Лазић.
Он је додао да Републичка организација породица погинулих намјерава да на овом локалитету постави спомен-плочу како би убудуће на овом мјесту могао да буде служен парастос за убијене и масакриране Србе.
Предсједник Републичког одбора за тражење заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Марко Грабовац рекао је Срни да Тужилаштво и Суд БиХ ништа не чине на процесуирању ратних злочина над Србима у Возући и на Озрену.
„Неприхватљиво је да након 21 година од страшног злочина Тужилаштво БиХ не може да нареди ексхумацију и идентификацију ниједне српске жртве на овом подручју“, истакао је Грабовац.
Он каже да је посебна прича непроцесуирање ратних злочина почињених над Србима, јер се извршиоци злочина слободно крећу у БиХ.
Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила организовала је полагање вијенаца у Гостовићу поводом обиљежавања 30. августа – Међународног дана несталих.
Предсједник ове органозације Недељко Митровић рекао је раније да злочини над српским војницима и цивилима у Возући, у федералној општини Завидовићи, и на Озрену 1995. године имају све карактеристике локалног геноцида.
Он је навео да је у току ратних дешавања на овом подручју нестало 412 Срба, пронађено их је 383, док се 129 Срба још воде као нестали.
„Нестали Срби су размјештени на 11 различитих локација и гробница и за њима трагамо више од 20 година“, напоменуо је Митровић.
Замјеник директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Невенко Врањеш рекао је да је, према сазнањима Републичког центра, на подручју Озрена и Возуће погинуло више од 1.100 Срба у офанзиви припадника такозване Армије БиХ, укључујући и одред „Ел муџахедин“.
Извор: СРНА
Везане вијести:
свједочење српкиње заробљене у муџахединском логору
ОКО 60 ЗАРОБЉЕНИХ СРБА У РУКАМА МУЏАХЕДИНА …
Злочини у Возући и на Озрену имају карактер локалног геноцида …