arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

POKRENUTA ISTRAGA O ZLOČINIMA NAD SRBIMA U ČAJNIČU

Masakriran_trinaestogodisnji_Zeljko_Masic-b63fbef6 (1)Specijalno tužilaštvo Crne Gore za borbu protiv organizovanog kriminala, korupcije, ratnih zločina i terorizma, vodi istragu u šest slučajeva ratnih zločina počinjenih na teritoriji te ili drugih država, u koje su uključeni crnogorski državljani, pišu „Večernje novosti“.

Prema saznanjima ovog lista, jedan od tih slučajeva je i zločin nad srpskim stanovništvom u selima oko Čajniča u Republici Srpskoj, počinjen 19. februara 1993. godine, koji je do sada čamio u fiokama tužilaštava u Podgorici i Sarajevu.

Naime, postoje više nego jake indicije da su u zvjerskim likvidacijama 25 civila, ranjavanju više njih i odvođenju u zarobljeništvo, silovanjima i izlaganju torturi, učestvovali ljudi sa područja Bukovice, u opštini Pljevlja.

„Tuda je muslimanska vojska i prošla napadajući goloruki narod. Iz tog vremena postoji krivična prijava policije iz Čajniča protiv 38 državljana Crne Gore, od kojih neki žive u BiH, ali koriste biračko pravo na području Pljevalja“, navodi list.

Povodom ovog zločina, pod pritiskom javnosti, tek 2009. godine oglasio se tadašnji vrhovni državni tužilac Crne Gore Ranka Čarapić i najavila ispravljanje nepravde koja je Srbe iz Čajniča boljela toliko da su čak najavili tužbu protiv države Crne Gore pred Međunarodnim sudom u Strazburu.

„Vrhovnom državnom tužilaštvu prijavljeni su slučajevi navodnih ratnih zločina, među kojima je i slučaj ratnog zločina nad 24 civila u BiH, od strane državljana Crne Gore, pripadnika paravojnih formacija“, izjavila je tada Ranka Čarapić.

Ali, ni riječi povodom zločina koji su, sa muslimanskim snagama iz Goražda, počinili i muslimani iz pljevaljske Bukovice, navodi list.

„Nije tajna da su ekstremisti iz pljevaljske Bukovice, naše komšije, vodili muslimansku vojsku iz BiH i dali doprinos u satiranju civila, pokazujući nečuvenu bestijalnost. Ubili su trinaestogodišnjeg Željka Mašića i potom ga masakrirali, lomeći mu mrtvom zube! Iživljavali su se nad pokojnom Polkom Dačević (30), krvnički masakrirali Trifka Dačevića (66) ostavivši mu nož u grkljanu“, govorio je Ratko Mašić, rođak nekolicine likvidiranih Srba.

U selima Ponikve, Glamočevići i Bućkovići, ubijeni su: Njegoš, Polka, Dušanka, Branko i Ivana Mašić, Trifko, Božo i Stanojka Dačević, Duško Katana, Vučko i Stevo Kovačević, Čedo Popović, Dušan Čokorilo, Darinka Pjević, Željko Mašić i Mirko Krnojelac.

U Glamočevićima su ubijeni civili Milan Vujović, Ratko Krezović, Radovan Staničić, Aleksa Tanasković, Todor Janjić i Mirko Lasica. U Bučkovićima su masakrirani Mlađen Drakula, Nikola Pljevaljčić i Vlado Ćuković.

 

Izvor: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Vezane vijesti:

hapšenje osumnjičenih ili zataškavanje zločina nad srbima?

PEČAT: Dvadeset godina od zločina nad Srbima u Čajniču 

Zločin nad Srbima u Čajniču – Jadovno 1941.

NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​