fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Петровић : Суноврат правосуђа БиХ

miladin_petrovic.jpg

– Наредба Тужилаштва БиХ о обустави истраге у случаjу „Добровољачка“ представља свjесно затварање очиjу пред злочином коjи се не може ни сакрити ни забаравити, изjавио jе Срни Миладин Петровић, аутор књиге „Таjна Добровољачке улице“.

„Том наредбом Тужилаштво БиХ jе упрљало своjе име и име државе за коjу ради и дубоко се огрешило о жртве злочина и њихове ближње коjи већ двадесету годину чекаjу правду“, истакао jе Петровић.

Он сматра да jе Тужилаштво наниjело велику штету свима у БиХ коjи теже помирењу и траjном миру, наглашаваjући да истинског помирења нема до потпуне истине о посљедњем рату.

„Тужилаштво БиХ не само да се ниjе озбиљниjе потрудило да осветли истину о Добровољачкоj улици у Сараjеву, него jе оправдаваjући обустављање истраге умањило броj жртава и прећутало неке значаjне чињенице и доказе коjе одавно посjедуjе“, истакао jе Петровић.

Он jе прецизирао да се то посебно односи на сjедницу Предсjедништва БиХ од 3. маjа 1992. године на коjоj се на основу транскрипта може закључити да, упркос претходним договорима, чланови овог тиjела уопште нису размишљали да опкољеним припадницима ЈНА у Командноj области дозволе да мирно оду у Лукавицу.

„Према договору у Предсjедништву, били су дужни да обезбеде миран излазак колоне ЈНА, али jе при краjу те сjеднице Хаjрудин Сомун упозорио на велику опасност ако ЈНА буде захтевала да, осим генерала Кукањца, из Команде изађу сви остали воjници и старешине, као и техника, jер jе чуо на радио-станици да неко издаjе наређења да се нипошто не дозвољава излазак из Команде“, каже Петровић.

Петровић подсjећа да jе пред полазак колоне и он на радиjу чуо оно што и Сомун.

„Пришао сам генералу Кукањцу и то му рекао, али jе он само одмахнуо руком“, наводи Петровић.

Петровић сматра да су Еjуп Ганић и остали чланови Предсjедништва БиХ чули Сомуново упозорење, али нису реаговали.

„Све до сада познате чињенице говоре да jе Ганић свjесно кршио договор о мирном изласку колоне ЈНА и да ништа ниjе предузео да она буде обезбеђена“, наводи Петровић, додаjући да jе изласком Алиjе Изетбеговића на сигурну териториjу Ганић наредио да се други дио колоне заустави и нападне.

„Био сам заробљен у тоj колони, као и моjа сестра коjа jе била цивил, а рањена jе и пребачена у кошевску болницу. Размењен сам 4, а моjа сестра 8. маjа 1992.године“, навео jе Петровић.

Он jе рекао да се из снимака пресретнутих разговора МУП-а и Армиjе БиХ види да jе постоjао план напада на колону и да се ништа ниjе догодило игром случаjа.

„Као jедан од уредника некадашње `Народне армиjе` дошао сам у Команду Друге воjне области, 22. априла, где ме позвао Кукањац и био сведок свих догађаjа у вези са Добровољачком, укључуjући и заробљавање припадника ЈНА“, испричао jе Петровић.

Према његовим риjечима, када се од Тужилаштва БиХ након 20 година сазнаjе да jе у Добровољачкоj било седам мртвих, онда jе то чудовиштна институциjа, а не институциjа правде.

„Шта очекивати од Тужилаштва БиХ коjе чак не признаjе да jе у догађаjима у вези са Добровољачком улицом, коjи су међусобно повезани, за неколико дана погинуло 42, рањено 73 и заробљено 250 припадника ЈНА?“, пита Петровић.

Он jе додао да Тужилаштво БиХ, вjероватно, рачуна оне коjи су 3. маjа погинули непосредно на улици, а не рачуна оне коjи су претходног дана погинули на прозорима зграде команде бранећи опкољену команду, као и оне коjи су погинули возећи храну у команду.

„Сви су погинули послиjе директиве Штаба Териториjалне одбране БиХ да се нападну и блокираjу све касарне и jединице и то jе jедан од докумената од коjег би Тужилаштво БиХ требало да крене у истрази“, истакао jе Петровић.

Петровић jе закључио да jе Тужилаштво Србиjе сада на потезу и да никако не би требало заћутати о овом случаjу.

Петровић jе тада као ратни репортер имао чин капетана прве класе, а данас jе главни и одговорни уредник листа „Воjни ветеран“ у Београду.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: