fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Овдје је рођен антифашизам

Petrova_Gora_obiljezavanje_70_godisnjeg_proboja_ustaskog_obruca_u_BiljeguОбиљежавање 70-годишњице пробоjа усташког обруча на Биљегу 12. маjа била jе прилика да се добиjе увид у стање антифашистичке споменичке баштине и антифашизма као тековине записане у хрватском Уставу. А да стање ниjе баjно могло се увjерити преко хиљаду људи коjи су из околних мjеста, удаљениjих краjева Хрватске и западне Босне дошли на скуп што су га организирали Српско народно виjеће (СНВ), Савез антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске (САБА РХ), те опћине Воjнић, Крњак, Вргинмост и Топуско.

Споменик на Петровцу, рад Воjина Бакића, систематски се девастира, па jе ове године jош огољениjи него прошлих. На то jе упозорио и предсjедник СНВ-а Милорад Пуповац, коjи се присутнима обратио с бине у подножjу споменика.

Стварање слободе

– Приjе четири године изгледао jе као на плакату коjим се људи позиваjу на скуп, а данас jе уништен, као и 2.999 других споменика. Све док се то не промиjени, нећемо моћи говорити да се у Хрватскоj поштуjу антифашистичке вриjедности у правом смислу те риjечи. Јер као што jе у Другом свjетском рату било мало земаља у коjима jе антифашистички покрет био тако jак, тако jе у Европи мало земаља у коjима jе тако много срушених споменика – рекао jе Пуповац.

– Приjе рата деведесетих ниjе требало говорити колико ово мjесто значи и колико jе велико. Ниjе се стварала другачиjа истина и другачиjа хисториjа – додао jе Пуповац и прозвао оне коjи говоре о антифашизму, али не желе говорити о НОБ-у, као и настоjања да се не говори о заjедничкоj хисториjи и вjековноj сурадњи Срба, Хрвата и других националних заjедница.

– Овдjе jе био антифашизам, па jе тек онда уписан у документе ЗАВНОХ-а и Устав. Приjе тога био jе у одлукама људи коjи су проводили ту идеjу – рекао jе Пуповац и позвао надлежне службе да споменик, као и циjели комплекс прогласе проjектом од националне, па и европске важности.

Представник САБА РХ Иван Фумић подсjетио jе на ратна збивања и нагласио да се у заjедничкоj борби Срба и Хрвата ковало братство и jединство те стварала слобода.

– Након 1990. године ударили су на НОБ и Тита и уништили све књиге о НОБ-у и све књиге на ћирилици. Шта ће будалама писменост – рекао jе Фумић и нагласио да jе Тито “за њих био тешки злочинац, а за нас хероj”.

– Бивши министар Томислав Карамарко каже да се бори против политичких злочина, а са своjим jе специjалцима ухапсио нашег jунака Јосипа Бољковца. Замислите колико jе Бољковац био опасан са штакама – изjавио jе Фумић и додао да се приликом укидања саборског покровитељства над комеморациjом на Блеибургу видjело тко се томе противи – “Глас Концила”, католички бискупи, десничарске странке и удружења. Захтjев инициjативе Круг за трг да се у Загребу промиjени име Трга маршала Тита назвао jе примитивним, а организаторима jе предбацио да им jе стало само до њихове промоциjе, али не и до истине о НДХ-у.

– Само jе НДХ имао логоре за дjецу, у коjима jе убиjено 36.000 српске дjеце. Сада такви говоре о злочинима Тита и партизана, прешућуjући сва учињена зла – рекао jе Фумић.

Кокетирање с фашизмом

Заступник Јосип Бенчић, изасланик предсjедника Сабора Бориса Шпрема, нагласио jе да фашизам ниjе умро 1945, иако бисмо сви вољели да jест, него jе полако метастазирао, па и у хрватском друштву.

– Поjедине странке, па и естрада, кокетираjу с фашизмом. И са спортских трибина чуjе се хук. О тим проблемима треба говорити и Хрватска не бjежи од тога. Против фашизма се увиjек треба борити – поручио jе Бенчић.

Представница Министарства културе Весна Јурић Булатовић изразила jе наду да ће споменички комплекс бити обновљен и да ће добити улогу коjу заслужуjе.

Прочитано jе и писмо подршке предсjедника Иве Јосиповића, коjи jе нагласио важност антифашистичке борбе. “У свjетлу те чињенице, оживљава се сjећање на партизански пробоj, као и на значење коjе jе имала партизанска болница на Петровоj гори”, поручио jе Јосиповић и изразио увjерење да ће скуп потакнути већу бригу да се мемориjално подручjе Петрове горе обнови и сачува за млађе генерациjе.

Говорима су претходили минута шутње за погинуле партизане и жртве усташког терора те полагање виjенаца на плато испред девастираног Бакићевог споменика, а нарочито велик аплауз за своj наступ добила jе фолклорна група пододбора “Просвjете” из Крњака.

Извор: novossti

 

Везане виjести:

ЗБОР НА ГОДИШЊИЦУ ПРОБОЈА БИЉЕГА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: